Organizace ADRA vyhlásila sbírku na adresnou pomoc po očekávaných následcích víkendových dešťů. Pracovníci organizace Člověk v tísni pomáhají mimo jiné na Olomoucku a Jesenicku, kde je situace kritická. „Do Olomouce jsme po dohodě s hasičským záchranným sborem zaslali 15 000 chybějících pytlů na budování protipovodňových zábran, které už dorazily do Šumperka a Jeseníku. Počítáme s tím, že v dodávkách materiální pomoci budeme podle potřeby pokračovat,“ řekl vedoucí povodňového týmu Marek Štys. Přispět organizaci mohou lidé na stránkách organizace.
Ministr zemědělství Marek Výborný na síti X upozornil, že členům integrovaného záchranného systému i lidem zasaženým povodní pomáhají také potravinové banky. „Jejich čas přijde hlavně po opadnutí vody. Už nyní ale avizují, že jim chybí především balená voda nebo polévky a těstoviny do hrníčku,“ uvedl ministr. Lidé, kteří by chtěli potraviny darovat, najdou příslušné kontakty zde.
Do sbírky SOS ADRA: Povodně 2024 mohou dárci přispět na portálu Darujme.cz. Možné je také zaslat dárcovskou textovou zprávu s textem „DMS ADRA 190“ na číslo 87777. Adra uvolnila prvních 100 000 korun na akutní pomoc.
„S poskytováním humanitární pomoci během přírodních katastrof máme dlouholeté zkušenosti – pravidelně pomáháme zasaženým lidem při záplavách, hurikánech či zemětřeseních nejen v zahraničí, ale také v Česku. Na postižená místa jsme připraveni také tentokrát vyslat dobrovolníky i specializované týmy, které pomohou při odstraňování následků povodní,“ uvedl mluvčí ADRA Filip Muroň.
Podle ředitele ADRA Radomíra Špinky jsou týmy v pohotovosti a případnou pomoc koordinují. Pracovníci prověřili stav materiálu ve skladu i možnosti dopravy. „Zároveň jsme ve spojení s našimi dobrovolnickými centry, abychom byli schopni rychle nasadit dobrovolníky,“ sdělil Špinka.
Okamžitě pomoci je připravená také Charita ČR, oznámil její mluvčí Jan Oulík. „Situaci bedlivě sledujeme a vyhodnocujeme. Pokud se předpovědi naplní, jsme připraveni okamžitě vyhlásit sbírku pro oběti povodní. Pracovníci v jednotlivých regionech a koordinátoři pro krizové události jsou připraveni poskytovat pomoc díky charitní celorepublikové síti podle místních potřeb,“ uvedl mluvčí.
Jednotlivé charitní organizace připravují pomoc dobrovolníků, poskytují materiál i psychosociální pomoc. „Často v místech zasažených přírodním živlem působí dlouho po odeznění pohromy,“ podotkl Oulík.
Nadace Terezy Maxové dětem nabízí pomoc ohroženým rodinám, ale i dětským domovům, kde průběžně mapují aktuální stav potřeb. Z daného důvodu byla otevřena i veřejná sbírka, kde může přispět každý, kdo se chce zapojit do konkrétní pomoci.
Také středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE vyhlásilo veřejnou sbírku na pomoc lidem zasaženým povodní. V následujících dnech budeme v úzkém kontaktu s IZS a krizovými štáby. Dobrovolníci Diakonie jsou připraveni v zasažených oblastech po pokynu krizových štábů monitorovat vzniklé škody, poskytovat první psychosociální pomoc a krizové intervence,“ říká Dalibor Hála, mluvčí Diakonie ČCE.
Sbírku Pomoc pro českou krajinu a lidi při povodních spustila environmentální organizace Nadace Partnerství. „Velké škody přijdou o víkendu s jistotou, proto se již nyní můžeme společně zasadit o to, abychom jejich následky nyní i do budoucna co nejvíce zmírnili,“ uvedl ředitel nadace Petr Kazda. Sbírka je určená na adresnou pomoc po následcích očekávaných víkendových dešťů a na přípravu české krajiny a měst na tento typ dopadů extrémního počasí do budoucna.
Sbírku založila i Nadace Naše dítě. Přispět lze na stránkách Donio.cz . „Naše podpora bude jako vždy směřovat k dětem. Po odklizení největších škod bude třeba, aby děti začaly chodit do školy, budou potřebovat oblečení, nové vybavení do pokojů, sportovní vybavení, autosedačky, jízdní kola apod. Na to vše jsme připraveni přispět,“ vysvětlila nadace účel sbírky.
Kolínská nemocnice dnes zřídila v pavilonu K místo pro humanitární pomoc lidem ze zaplavených oblastí. Možné je darovat třeba úklidové prostředky. Sbírka platí do odvolání, informovala mluvčí kolínské nemocnice Iveta Vávrová.
„Lidé se s námi mohou zapojit do spontánní sbírky a darovat úklidové prostředky: dezinfekci, savo, saponáty, mýdla, gumové rukavice, holínky, kartáče, hadry, igelitové pytle, smetáky, košťata, lopatky, kbelíky, papírové utěrky, kapesníky,“ popsala mluvčí. Vyčleněné místo v pavilonu bude otevřené každý den od 9:00 do 18:00. Pomoc bude nemocnice v průběhu týdne distribuovat ve spolupráci s oblastními humanitárními organizacemi.
Na rychlé poskytnutí případné pomoci je připraven podle svého mluvčího Petra Kropáčka i Úřad práce ČR. Pokud se lidé dostanou kvůli záplavám do tíživé situace, mohou požádat o okamžitou mimořádnou dávku. Na překonání dopadů povodní mohou oběti získat případně až patnáctinásobek životního minima, tedy až 72 900 korun.
Mimořádná okamžitá pomoc patří mezi dávky hmotné nouze. Pro jejich přidělení se tedy podle zákona zkoumá příjem a majetek i další skutečnosti. Všichni žadatelé tak nemusí na podporu dosáhnout.