Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko daruje Ukrajině 4006 dělostřeleckých granátů za asi 37 milionů korun, rozhodla vláda

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vystoupili na tiskové konferenci k situaci na Ukrajině. (21. ledna 2022) foto: ČTK

Česko daruje Ukrajině 4 006 dělostřeleckých granátů za asi 37 milionů korun, rozhodla jednomyslně vláda. Ukrajině to má pomoci při obraně kvůli hrozbě ruské agrese. Ministryně obrany Jana Černochová z ODS to označila za gesto solidarity. „Chceme odradit Rusko od jakékoli agrese,“ řekl premiér Petr Fiala.
  17:20aktualizováno  21:46

Na dotaz iDNES.cz, zda je Česká republlika připravena pomoci Ukrajině i jinak, pokud o to požádá, premiér Fiala odvětil, že to naše země bude koordinovat možné formy další pomoci spolu s dalšími zeměmi Severoatlantické aliance.

Rusko na hranicích s Ukrajinou shromáždilo více než 100 tisíc vojáků a ozbrojenou techniku.

Černochová předložila vládě návrh na darování dělostřelecké munice ráže 152 milimetrů a získala pro to podporu pětikoaliční vlády Petra Fialy.

„Dlouhodobě s Ukrajinou rozvíjíme spolupráci a podporujeme její cestu k demokracii. K dispozici máme poměrně širokou škálu možností od politické a diplomatické podpory až po konkrétní projevy, jako je právě dar munice, který považuji za důležité gesto solidarity,“ uvedla ministryně obrany.

„My jsme země, která má s vojenskou okupací vlastní zkušenosti, a proto nejsme připraveni něčemu takovému jenom přihlížet. A to i v situaci, kdy se to netýká přímo České republiky. Ale ono se nás to týká nepřímo, naše bezpečnost je tím ohrožena,“ řekl v úterý ve Sněmovně premiér Petr Fiala v souvislosti s hrozbou ruské agrese vůči Ukrajině.

Rusko již v rozporu s mezinárodním právem anektovalo ukrajinský Krym a pomáhá i separatistům na Donbase, kteří vyhlásili dvě samozvané republiky – Doněckou a Luhanskou.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat