Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pomoc v nouzi: nonstop „Boží“ linka

Česko

PRAHA Lidé z Plzně a okolí mohou klidně spát. Mají totiž jistotu, že se jim před smrtí dostane posledního pomazání a jejich duše půjde ke Stvořiteli připravená a smířená.

Již od začátku roku se lze v plzeňské diecézi obrátit na nonstop krizovou linku a v kteroukoliv denní či noční hodinu přivolat k umírajícímu nebo těžce nemocnému kněze. Na zřízení linky se domluvilo Biskupství plzeňské s Diecézní charitou Plzeň.

Po zavolání na číslo 777 167 004 se ozve dispečink. Ten okamžitě kontaktuje kněze, který má zrovna pohotovost. Podle šéfa Terénní krizové služby Jana Junga, který na chod linky přímo dohlíží, si o svátost nemocných, jak se dnes poslednímu pomazání říká, zavolalo již přes deset lidí: „Rekordní byl předminulý týden, kdy jsme zajišťovali dva výjezdy.“

Podle mluvčí plzeňského biskupství Aleny Ouředníkové stojí většina lidí hlavně o kněze, kterého dobře zná. Služba proto funguje jako pomoc v nenadálé nouzi. „Je pro lidi, kteří žijí ve vzdálenější farnosti, nebo pro ty, jejichž kněz je velice starý nebo vytížený člověk, kterému by příjezd na místo trval dlouho. Další velkou skupinou jsou lidé, kteří stojí o setkání s knězem, ale momentálně žádného ‚svého‘ nemají,“ vysvětlila mluvčí plzeňského biskupství Alena Ouředníková.

Pomocníci v krizi Kromě svátosti nemocných zajišťuje linka pomoc pro lidi, kteří se z nějakého důvodu dostali do krize. Například pro ty, kteří se psychicky zhroutili, vyhořeli nebo je postihla nějaká živelní pohroma. „Duchovní službu vykonávají jednak kněží, kteří jsou samozřejmě nezastupitelní při udílení svátosti nemocných a při zpovědi, ale také jáhni a pastorační pomocníci včetně řeholních sester,“ řekl plzeňský biskup František Radkovský Katolickému týdeníku, který o lince informoval jako první.

Plzeňská diecéze je v nonstop poskytování duchovní podpory průkopníkem. Bez pomoci ale věřící nezůstanou ani na jiných místech Čech a Moravy. Například ve všech nemocnicích v Olomouci fungují takzvaní nemocniční kaplani, na které mají zdravotníci kontakt. „Lidé se dovolají do kláštera dominikánů, kde je vždy někdo k dispozici,“ vysvětluje mluvčí olomouckého arcibiskupství Monika Vývodová.

Nemocniční kaplani existují také v pražském arcibiskupství. Arcidiecéze navíc zřídila web – Linka víry (www.help.vira.cz), přes který lze duchovní podporu také přivolat.

Obecně známý termín – poslední pomazání – dnes již církev oficiálně nepoužívá a je dědictvím doby, kdy ho dostávali prakticky jen umírající.

Autor: