Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pomoci měla novela zákoníku

Česko

Do vztahů mezi pronajímateli a nájemci bytů měla vnést pořádek novela občanského zákoníku. Včera ale vláda rozhodla, že návrh sněmovně nepostoupí, protože by se do předčasných voleb nestihl projednat. Jaké změny návrh, v jehož převzetí novou vládou však Mirek Topolánek stále doufá, měl přinést?

„Mezi nejvýznamnější chystané změny patří omezení ,přechodu nájmu‘. Omezení by se mělo týkat jak snížení okruhu osob, na které nájem bytu za předpokladu splnění zákonných náležitostí může přejít, tak nutného časového omezení (s výjimkou osob nad 75 let) na maximálně 2 roky,“ popisuje Libor Dellin, místopředseda Občanského sdružení majitelů domů.

Vpřípadě úmrtí současného nájemce by měla stávající smlouva ze zákona přejít pouze na přesně vymezený okruh osob: manžela/manželku, partnera/partnerku, rodiče, sourozence, snachu, zetě nebo dítě. Vylučují se vnuci, druh a družka, ale také děti manžela/manželky.

Další změnou, která by měla přiblížit občanský zákoník zahraničním standardům, je právo majitele omezit (kromě rodinných příslušníků) počet osob v jeho bytě. Bez jeho souhlasu by si již nájemník nemohl nastěhovat do bytu další osoby.

Další původně plánovanou změnou ve vztazích mezi pronajímateli a nájemci měla být úprava institutu výměny bytů: v případě, kdy by pronajímatel s výměnou bytu nesouhlasil, by mělo být možné obrátit se na soud.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...