Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
26. dubna 2016 15:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pomohl kmotru Novákovi na svobodu. Šéf chomutovských žalobců skončí

Státní zástupce Ladislav Kosán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní zástupce Ladislav Kosán | foto: MAFRA

ÚSTÍ NAD LABEM Nezabránil podmíněnému propuštění Alexandra Nováka, přišel kvůli tomu o část platu a brzy také ztratí místo okresního státního zástupce v Chomutově. Ladislav Kosán slíbil, že do konce letošního roku opustí svůj post a stane se řadovým žalobcem. Ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec ale chce, aby jeho kárně potrestaný podřízený skončil již do konce června.

„Vyzval jsem ho, aby rezignoval. Kárné potrestání by každého vedoucího mělo vést k takovému rozhodnutí. Pokud rezignaci nepodá sám, jsem připraven podat návrh na jeho odvolání,“ řekl Jakovec serveru Lidovky.cz. Kosán dorazil na kobereček kvůli propuštění Nováka v úterý dopoledne. S Jakovcem se měl přitom sejít již před týdnem, ale omluvil se.

Kosán kontroval

Šéf chomutovských žalobců však zjevně nechce odejít tak rychle, jak žádá krajský státní zástupce. „Kontroval svým návrhem, že by navrhl jiný termín ukončení,“ uvedl Jakovec. Kosán by podle něj podal rezignaci k 1. listopadu a odešel z funkce na konci roku.

Krajský státní zástupce zatím není rozhodnut, jak jednat, když mu Kosán nevyhoví a rezignaci sám nepodá. Pokud by totiž návrh na odvolání podal Jakovec, může podle něj dojít k řadě zdržení a ve finále by Kosán mohl ve funkci setrvat déle než v případě, kdy rezignaci podá sám Kosán. V tom případě začne platit okamžikem doručení.

Pelikán: Vůbec se mi to nelíbí

Případnému Jakovcově návrhu naopak ministr nemusí vyhovět. Pokud ano, Kosán může se bránit správní žalobou, podávat kasační stížnost a podobně. Spor by podle Jakovce v krajním případě mohl skončit i dvojvládím v čele chomutovského okresního státního zastupitelství. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nechtěl případné rozhodnutí o Kosánovi předjímat. Přes mluvčí však vzkázal, že kárně trestaný žalobce v čele zastupitelství se mu „vůbec nelíbí“.

Nejvyšší správní soud Kosána letos v březnu kvůli propuštění Alexandra Nováka potrestal snížením platu. Po dobu devíti měsíců přijde o deset procent z platu, tedy zhruba o 10 tisíc korun.

Jan Jakovec

Jan Jakovec

Kosán se podle kárného senátu při jednání o propuštění kontroverzního expolitika nevypořádal s argumentací předchozích soudních výroků a proti rozhodnutí soudu se ani neodvolal. Novákovi tak otevřel rychlou cestu z vězení. „Přistupoval k plnění svých povinností velmi nedbale a liknavě,“ vyčetl mu kárný senát Nejvyššího správního soudu. Sám Kosán před kárným senátem uvedl, že si není vědom žádného pochybení.

Bradáčová: Měl by odejít

Kárnou žalobu na šéfa chomutovských žalobců podala pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Poté, co jí soud vyhověl, uvedla, že by Kosán neměl zůstat v čele chomutovských žalobců.

Novák putoval za mříže kvůli přijetí úplatku 42 milionů korun. Peníze si vzal v roce 2009 jako chomutovský starosta. Soud ho pustil na svobodu 2015 ve chvíli, kdy si odpykal polovinu čtyřletého trestu. Na rozhodnutí postačilo 33 minut.

Alexandr Novák a jeho „zachránci“ - motorkáři ze sdružení Gryphons.

Alexandr Novák a jeho „zachránci“ - motorkáři ze sdružení Gryphons.

Soudce Ivan Novák (shoda příjmení s Alexandrem Novákem je náhodná), aktuálně stíhaný kvůli podmíněnému propuštění podnikatele Tomáše Maliny, se odvolával na kladné hodnocení. Za kmotra Nováka se také přimluvil motorkářský spolek Gryphons, jenž se zavázal pravidelně informovat o postupu kmotrovy nápravy.

Jak ale informoval server Lidovky.cz, k převychovávání Nováka a zpravování soudu motorkáři přistupují svérazně. Zaslali mu například jeden odstavec, v němž píší, že se pravidelně účastní klubových dnů sdružení.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...