7. února 2016 11:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pomohli jsme si navzájem. Záchranáři už tahali mrtvá těla, říká zasypaná Češka

Češi se vydali na vrchol i přes lavinové nebezpečí tři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi se vydali na vrchol i přes lavinové nebezpečí tři. | foto: Reuters

PRAHA/VÍDEŇ Češka, jež byla součástí skupiny lyžařů, kterou zasypala v tyrolských horách lavina, odmítá, že by podcenili nebezpečí. Podle jejích slov byli připravení, jejich průvodci byli zkušení a nehazardovali. Po celou cestu testovali stav sněhu, měli potřebné vybavení. I přesto je však zasypala lavina, ve které zemřelo pět členů české výpravy.

„Dělali jsme všechno, jak jsme měli. Byla tam parta deseti lidí a dvou guidů, kteří byli od začátku velmi profesionální. Veškerá rizika jsme procházeli, nacvičovali jsme je. Od začátku k tomu přistupovali velmi zodpovědně, takže jsme cítili, že jsme v rukách velmi zkušených kluků, kteří ví, co dělají. I ten včerejšek probíhal standardně, s pravidly, potřebnými rozestupy. Všichni jsme měli funkční pípáky. Cestou jsme opakovaně dělali test sněhu, jestli drží, ale i přesto se to stalo,“ řekla jedna ze zasypaných Českému rozhlasu.

Spekulaci, že byla skupina dopředu varována, žena popírá. „Nejsem znalec. Byli jsme na něčem takovém poprvé. Rozhodně tam nebylo varování typu: nechoďte tam, je to nebezpečné. Hory jsou vždy nebezpečné.

Kdo to neprožije, nepochopí

Podle ní celou lavinu spustilo slunce, které se začalo opírat do skály. „Mě ta lavina chytla dvakrát. Poprvé mi koukala hlava, ty airbagy výborně fungovaly. To je něco tak silného, že kdo to neprožije, tak to asi nepochopí. Pak přišla druhá, ale pořád jsem měla hlavu těsně nad vrchem. Rukou, která mi celou dobu zakrývala obličej, jsem si udělala otvor ven, abych mohla dýchat. Pak už jsem jen čekala.“

„Říkají, že nejvíce vám při něčem takovém mohou pomoct kamarádi, kteří tam s vámi jsou, a je to pravda. Záchranáři už hlavně tahali mrtvá těla,“ řekla roztřeseným hlasem.

Lavina - ilustrační foto.

Záchranáří pátrají po dalších zasypaných Češích.

„Věděli jsme, že nahoře je nebezpečí, ta trojka. Přesto jsme tam šli, protože byla i ty předcházející dny. Šli jsme na kopce, které neměly tak prudký sklon a v tu chvíli tam nebylo víc, jak 30 stupňů.“

Rakouští záchranáři postupovali podle ženy naprosto profesionálně. K pomoci se připojili i lidé ze druhé české skupiny, která byla nad lavinou.

„Všechno mi to připadalo hrozně dlouho, bála jsem se, že ještě něco přijde. Nedokázala jsem nikomu pomáhat, zůstalo mi ve sněhu vázání. Chtěla bych hrozně poděkovat rakouským záchranářům,“ ukončila svou výpověď Češka.

Hodnocení lavinového nebezpečí 6. 2. 2016 (překlad)

Lavinové nebezpečí se vzhledem ke zvýšení teploty poněkud snížilo a nad 2300 metrů je často značné, pod tím (touto výškou) je mírné a pod hranicí lesa malé. Příznivější situace je nadále v jižní části východního Tyrolska, kde je málo sněhu.

Nebezpečná místa se nacházejí ještě ve formě nedávno vzniklých závějí sněhu počínaje výškou zhruba nad 2300 metrů a výše. S narůstající nadmořskou výškou přibývá jak možnost narušení (sněhové masy), tak i rozsah a mohutnost těchto sněhových závějí. Ti, kdo jsou poněkud zkušenější při hodnocení lavin, však přesto mohou snadno tato nebezpečná místa rozpoznat a vyhnout se jim.

Hůře rozpoznatelné jsou oslabené vrstvy blízko půdního podkladu, které mohou vést ke skluzu sněhových ploten. Častěji je toto možné na stinných místech ve výšce zhruba nad 2300 metrů, nad 2500 metrů také na slunných svazích. Například oblastí Ötztal, Stubai, Tux a Zillertal se to týká více než ostatních oblastí. Pozor je třeba dávat především na místech s malým množstvím sněhu, kde je sesuv lavin nejpravděpodobnější.

Beze změny zůstává problém laviny na strmých lučních svazích v oblastech s bohatou sněhovou pokrývkou.

Složení lavinové vrstvy Testy lavinové vrstvy včera ukázaly ve výšce pod 2300 metrů poměrně rychlou stabilizaci mas navátého sněhu, které se vytvořily od předvčerejška do včerejška. Nad touto hranicí byly tyto (masy) částečně ještě narušitelné. Jinak lze nadále narazit na uvolněné přízemní vrstvy, které jsou navrstvené v blízkosti krusty. Testy sice i tam ukazují určitou zlepšující se tendenci, avšak vzhledem k velkému zatížené míst s malým množstvím sněhu zůstávají narušitelné.

Předpověď alpského počasí meteorologické stanice Innsbruck Počasí v horách dnes: Na sever i jih od hlavního hřebene bude převážně slunečný den, vítr bude zesilovat.

Oblačnost bude vysoko nad vrcholy a většinou bude velmi slabá. Viditelnost a světelné podmínky jsou dobré. Je příjemně, hranice mrazu je ve výšce kolem 2500 metrů. Teplota v 2000 metrech činí 2 stupně, ve 3000 metrech minus 4 stupně. Horský vítr bude jihozápadní a v průběhu dne bude zesilovat.

Tendence: S větrem se budou tvořit nové sněhové závěje.

pakPavlína Kindlová
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.