Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pomsta mafie, oběd jako korupce, kauza Lessy. Jak se v Česku likvidují policisté

Česko

  6:00
PRAHA - Zatím sice není jasné, čeho všeho se týká úterní zásah policejní inspekce u protimafiánského útvaru, po němž skončil v cele jeden detektiv. Téměř okamžitě se však kvůli němu začalo mluvit o „válce policajtů“. Akce totiž následovala přesně týden po spuštění olomoucké operace Vidkun, kde objevuje i jméno inspektora Tomáše Uličného a dokonce šéfa GIBS Ivana Bílka.

Petr Lessy foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Server Lidovky.cz vybral nejkřiklavější případy, kdy policisté čelili křivému obvinění nebo dokonce neprávem skončili za mřížemi.

Válka policajtů?

Přesně týden po razii Vidkun, kterou protimafiánský útvar mimo jiné poškodil kredit Generální inspekce bezpečnostních sborů, se zatýkalo i na druhé straně: inspektoři odvedli jednoho z detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Spekuluje se o odvetě a válce policajtů. ČTĚTE VÍCE

Ivan Bílek a Robert Šlachta

Klíčový policista odstřelen v den zásahu

Tehdejší šéf ekonomické kontrarozvědky Evžen Šírek šel po stopách podvodu v České spořitelně, kvůli němuž měl stát přijít až o 2 miliardy. V klíčový moment byl však odstřelen. Akci kvůli spořitelně měl útvar pod jeho vedením spustit 17. února 1999, ve stejný den byl však Šírek obviněn z ohrožování utajované informace: ze svého domácího počítače se napojoval na počítač v práci. Akci kvůli zadržení vedoucího spustily jen některé pobočky ekonomické kontrarozvědky, kvůli čemuž se nepodařilo zajistit klíčové důkazy. Státní zástupce tři měsíce na to zrušil Šírkovo stíhání jako nezákonné a neodůvodněné. Šírka nakonec kázeňsky potrestal policejní prezident Jiří Kolář, kvůli čemuž se policista soudil.

Pomsta mafie vedoucímu zásahu U Holubů

Zdeněk Macháček vedl zásah proti ruské mafii v pražské restauraci U Holubů. V roce 1999 ho inspekce se dvěma kolegy zatkla a Macháčka poslala na čtyři měsíce do vazby kvůli vydírání celníka. Soud po několika letech rozhodl, že žádné vydírání neproběhlo a celník si příběh o něm vymyslel. Ačkoliv to nikdy nebylo vyšetřeno, Macháčkovi se zřejmě mstila mafie.

Tři roky natvrdo za účelovou provokaci

Detektiv Jan Mareš z policejního prezidia se stal obětí provokace řízené inspekcí ministerstva vnitra, jak později rozhodl Ústavní soud. Jeden z podezřelých v kauze Skloexport Karel Bartošek mu v roce 1998 v restauraci nabídl obálku s úplatkem. Mareš jí odhodil, aniž by se podíval dovnitř. Krátce poté ho zatknula inspekce, soud ho poslal na tři roky za mříže a zakázal mu deset let sloužit v ozbrojených složkách.

Křivé obvinění od podsvětí

Jako agent Bezpečnostní služby dostal Roman Hrubant za úkol zjistit, kdo zevnitř vynáší citlivé informace politikům ČSSD. Jeho zpráva ukázala na čtyři informátory. Krátce na to ho dva členové podsvětí obvinili z vydírání, fyzického týrání a označili ho za podvodníka. Policista skončil zhruba na rok ve vazbě, načež ho soud osvobodil a práci policie označil za viditelně zmanipulovanou.

Operace Vidkun

Před týdnem kriminalisté s olomouckými žalobci spustili jednu z největších akcí polistopadové éry. V policejní síti během operace Vidkun skončili dva elitní policisté, hejtman a známý olomoucký byznysmen. Prohlídky však proběhly i u dalších vysoce postavených policistů, ale třeba i u exministra vnitra Ivana Langera. Server Lidovky.cz přináší na šest otázek spojených s kauzou. (ČTĚTE VÍCE)

Zkorumpování obědem?

Šéf ostravské pobočky policejní inspekce Jan Michel podal trestní oznámení kvůli podivnému testu integrity. Jak informovala MF DNES, vedení inspekce na něj nasadilo odposlechy, nechalo ho sledovat a dokonce na něj nasadilo fingovaného novináře. Michel neprošel kvůli tomu, že si od novináře-inspektora nechal zaplatit oběd, čímž se podle něj nechal uplatit.

Obvinění za ochranu informátora

Hlavní postavu olomoucké kauzy Karla Kadlece začal v roce 2012 prověřovat inspektor Petr Netušil. Panovalo podezření, že ohýbá vyšetřování koupi domu podnikatele Ivana Kyselého (dnes další ústřední postavy případu Vidkun). Netušil však nakonec skončil sám jako obviněný a to kvůli proplacení peněz pro informátory. Inspekci vadilo, že lhal o okolnostech schůzek s nimi. V prosinci roku 2013 soud Neužila očistil a inspekce ho musela vzít zpět. Lež podle něj do záznamů napsal, aby chránil svoje zdroje v choulostivé kauze.

Kauza Lessy: dvojí policejní prezident

Někdejší policejní prezident Petr Lessy čelil obvinění inspekce pro zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvu. že v září 2011 předal své mluvčí anonym s citlivými a negativními informacemi o náměstkovi Jaroslavu Vaňkovi a pověřil ji, aby dokument předala novinářům. Lessy skončil a ve funkci ho nahradil Martin Červíček, soudy ho však nakonec očistily, což de facto znamenalo, že Česko má dva policejní prezidenty. Poradní komise nakonec rozhodla, že Červíček byl do funkce jmenován neoprávněně, ministr vnitra ho proto odvolal. Lessy se nakonec dohodl na demisi a stal se českým policejním atašé v Bratislavě.

Autor: