23. června 2018 5:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poničení pomníčku rudoarmějců šetří policie. Ruská ambasáda děkuje Ovčáčkovi za ‚osobní zásah’

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 91Diskuse
Jiří Ovčáček čistí Rudou hvězdu na pomníčku Rudé armády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Ovčáček čistí Rudou hvězdu na pomníčku Rudé armády. | foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

PRAHA Pražská policie vyšetřuje případ pomalování a zničení památníku připomínající padlé vojáky Rudé armády, který policii oznámil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Ten v souvislosti s činem, který spáchal zatím neznámý pachatel, mluvil o „fašistických sviních“. Zatím je případ řešen jako možný přestupek, podle výše škody se teprve ukáže, zda nemohlo jít o trestný čin.

Na začátku června kdosi zničil památník rudoarmějců u Pražského hradu. Nejprve jej nehodnotil nánosem růžové barvy. Když se o tomto činu dozvěděl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, památník očistil a poté věc oznámil na policii s podezřením, že šlo o vandalismus. Kdosi pak ještě urazil pěticípou hvězdu na vrcholu pomníčku. 

Přestupek, či trestný čin

Policie se  nyní případem zabývá. Momentálně však ještě nemůže sdělit, zda šlo o trestný čin, či „pouze“ o přestupek. To teprve ukáže další fáze vyšetřování.

„Jak pomalování památníku barvou, tak odcizení jedné z jeho částí, momentálně prošetřujeme pro podezření z přestupku proti majetku. V tuto chvíli čekáme na vyčíslení reálné škody, což může být aspekt, pro který může, ale nemusí, dojít k překvalifikování prošetřované události na trestný čin,“ uvedl pro server Lidovky.cz pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan.

Ruské velvyslanectví v Praze už na začátku týdne vyjádřilo rozhořčení, že došlo k poškození památníku. „Velmi nás znepokojují zprávy, které přicházejí z České republiky, o spáchaných během jednoho měsíce, konkrétně 6. a 11. června, aktech vandalismu vůči obelisku rudoarmějcům, padlým v bojích o Prahu v květnu 1945,“ stojí na jejich webových stránkách v oficiálním prohlášení. 

Podle ambasády jde o provokaci. „Tento pomník stojí u zdi Pražského hradu, což vtiskuje těmto nezákonným akcím ještě více demonstrativní a provokační charakter,“ uvedla v oficiálním prohlášení mluvčí ministerstva zahraničních věci Ruska Marie Zacharovová. 

Obnova obelisku

„Jsme pobouřeni tímto rouhačským přístupem k památce na padlé vojáky. Doufáme, že městské orgány podniknou náležitá opatření k obnově obelisku a k zamezení podobných výtržností v budoucnu,“ doplnila v prohlášení.

V textu ovšem zástupci velvyslanectví vyzdvihli čin hradního mluvčího, který po incidentu přiběhl na místo s hadrem a začal památník čistit od nánosu barvy. 

Na sociální síť k činu neznámého pachatele či skupiny pachatelů navíc uvedl následující: „Fašistické svině, které jsou v české společnosti čím dál hlasitější - za mlčení většiny politiků - definitivně zničily pomníček osvoboditelů před Pražským hradem, který jsem nedávno pomáhal čistit. Nahlásili jsme okamžitě Policii ČR.“

11.června 2018 v 12:18, příspěvek archivován: 22.června 2018 v 14:56

Fašistické svině, které jsou v české společnosti čím dál hlasitější - za mlčení většiny politiků - definitivně zničily pomníček osvoboditelů před Pražským hradem, který jsem nedávno pomáhal čistit. Nahlásili jsme okamžitě Policii ČR. https://t.co/TsVPQVL3b5

Ruská ambasáda takové jednání ocenila. „Jsme vděčni tiskovému mluvčímu prezidenta České republiky panu Jiřímu Ovčáčkovi za jeho osobní zásah a operativní kroky směřující k odstranění následků vandalismu a za podnět k zahájení příslušného šetření. Očekáváme, že pachatelé budou vypátráni a postihne je zasloužený trest,“ stojí na webu ruské ambasády. 

  • 91Diskuse
Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz