Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sníh komplikoval život v Česku. Stromy padly na silnice, řada lidí byla bez proudu

Česko

  7:33aktualizováno  14:32
PRAHA - Těžký mokrý sníh způsobil během noci a nad ránem komplikace na řadě silnic a železničních tratí v Česku. Se spadlými stromy se museli vypořádávat zejména středočeští silničáři. Problémy řešili i energetici. V okresech Benešov, Příbram, Praha-východ a Praha-západ museli kvůli velkému množství poruch na vedení vyhlásit kalamitní stav. Bez elektřiny tam jsou podle mluvčí společnosti ČEZ tisíce domácností.

Hasiči během zásahu, při kterém museli odřezat větve stromů, které poničil sníh. foto:  Dan Materna, MAFRA

Noční sněžení zaměstnalo nejenom silničáře, ale i hasiče. Od půlnoci do úterního poledne vyjížděli v souvislosti se sněhem k 530 událostem, informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Nejvíc práce měli hasiči ve středních Čechách. „Od půlnoci 251 a v hlavním městě 104,“ uvedla Zaoralová. Krátce před 13:30 pracovali hasiči na odstraňování následků 94 událostí, dodala. Hasiči se podíleli zejména na odstraňování popadaných stromů a větví. „Popadané stromy způsobily hodně škody na zaparkovaných automobilech, strom spadl i na zastávku MHD,“ upřesnila mluvčí.

Popadané stromy a polámané větve v noci zkomplikovaly provoz například na 30. kilometru dálnice D1 u Vráže. Do pravých jízdních pruhů tam v obou směrech popadaly sněhem přetížené stromy. Podobnou situaci silničáři řešili například i na 17. kilometru dálnice D10 z Prahy do Turnova nebo na silnici číslo 3 u Mirošovic.

Už od pondělního odpoledne byla kvůli sněhu uzavřena pro kamionovou dopravu hlavní silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál na hranici do Polska. Těžká nákladní vozidla nemohou ani na silnici mezi Mníškem a Raspenavou na Liberecku.

Energetici vyhlásili kalamatní stav

Sníh v noci nepřidělal práci jen silničářům, ale i železničářům. Kvůli popadaným stromům byl přerušen provoz například mezi Velkými Hydčicemi a Žichovicemi v Plzeňském kraji. Kvůli překážkám na trati byl přerušen provoz mezi Vraným nad Vltavou a Dobříší nebo mezi Velkými Hydčicemi a Žichovicemi v Plzeňském kraji.

Problémy řešili také energetici. Kvůli množství poruch na elektrickém vedení vyhlásila společnost ČEZ kalamitní stav pro okresy Benešov, Příbram, Praha-východ a Praha-západ. Podle mluvčí firmy Soni Holingerové evidoval dispečink zhruba pět desítek poruch na vedení vysokého napětí především na Benešovsku, Příbramsku, v okolí Dobříše, Slap, Štěchovic, Jílového a Říčan. „Bez elektřiny jsou v současné době tisíce domácností,“ uvedla dopoledne Holengerová.

Na Karlovarsku jsou silnice sjízdné

Silnice v Karlovarském kraji byly po nočním sněžení mokré nebo se zbytky rozbředlého sněhu. Od večera napadly asi dva centimetry sněhu a teploty klesly pod bod mrazu. Řidiči by tak měli být opatrní.

Ačkoli meteorologové předpovídali až 20 centimetrů nového sněhu, sněžení v Karlovarském kraji bylo podstatně slabší a skončilo už v noci. Silničáři tak měli čas silnice na změnu počasí připravit a nový sníh ze silnic odstranit.

Zatímco hlavní tahy, včetně silnice I/25 přes Boží Dar do Německa, byly holé a mokré, nebezpečné mohly být spíše vedlejší silnice ve vyšších polohách, kde zůstávaly zbytky sněhu.

V Plzeňském kraji leží na silnicích sněhová břečka

Po dalším sněžení ležela na silnicích v Plzeňském kraji většinou rozbředlá vrstva sněhu, na vozovkách vyšších tříd se držel uježděný sníh.

Sněžení také snižovalo viditelnost. Vrstva ujetého sněhu byla na silnicích nižších tříd na Šumavě, ve vyšších polohách Domažlicka, Tachovska i severního Plzeňska. Na Plzeňsku či v nižších polohách Klatovska byly hlavní tahy převážně holé a mokré, v ostatních částech kraje s vrstvou rozbředlého sněhu.

V Ústeckém kraji jsou některé silnice uzavřené

Nový sníh komplikoval dopravu v Ústeckém kraji. S obtíženi byly sjízdné některé silnice na Děčínsku. Několik silnic nižších tříd především na Mostecku bylo uzavřených.

Sněžit bude na Moravě

Slezsko a většinu Moravy čeká během úterý vydatné sněžení. Aktuální varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se týká Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje.

V Beskydech může napadnout kolem 30 nového sněhu. Naopak v Čechách už bude sněžit jen slabě. Od úterního večera do středečního rána hrozí v celé republice tvorba náledí.

Více čtěte zde:

K mimořádné opatrnosti nabádali silničáři na dálnici D8. Úsek od Ústí nad Labem po státní hranice s Německem byl v pondělí večer kvůli přívalům sněhu uzavřen. Na D8 ležely zbytky sněhu. Obdobné to bylo i na rychlostní silnici R 63, která na D8 na Ústecku navazuje. Problémy byly i na silnici I/8, která je jednou z objízdných tras nedokončeného úseku D8 před České středohoří. Silničáři doporučují řidičům kamionů, aby využili jinou trasu. „Toto doporučení je i na informačních tabulích na dálnici D8, jinak hrozí znovu ucpání a zneprůjezdnění této komunikace,“ informovala policie.

Potíže měli řidiči také na R6, kde místy hrozila ledovka. V okolí Varnsdorfu a Rumburku na Děčínsku se tvořily sněhové jazyky, i tady silnice namrzaly. Kvůli přívalům sněhu bylo uzavřeno několik místních komunikací na pomezí Teplicka a Mostecka v okolí přehrady Fláje. Dopravu na silnici I/30 v Ústí nad Labem komplikovala nehoda kamionu a osobního vozu. Havárie se obešla bez zranění, jeden jízdní pruh velmi frekventované silnice byl neprůjezdný.

Uzavřené silnice pro nákladní dopravu na Liberecku

Pro nákladní dopravu byly v Libereckém kraji v důsledku pondělního sněžení stále uzavřené dvě komunikace. Hlavní silnice 10 z Tanvaldu na Jablonecku do Harrachova a dál na hranici do Polska, a také silnice III. třídy na Liberecku přes Oldřichovské sedlo z Mníšku na Raspenavu.

Sněžení v Libereckém kraji v průběhu noci ustalo a hlavní tahy byly po ošetření převážně mokré, a to včetně silnice 10 na Harrachov. „Předpokládám, že se během několika hodin silnice pro nákladní dopravu otevře,“ uvedl ráno dispečer zimní údržby pro Jablonecko.

Na silnicích nižších tříd, zejména v horských oblastech, byly zbytky nebo ujetá vrstva sněhu. „Místy se tvoří závěje,“ uvedl dispečer zimní údržby z Českolipska. Teploty ráno byly od nuly do minus pěti stupňů Celsia.

Zlínský kraj trápí mlhy

Dopravu ve Zlínském kraji místy komplikovaly mlhy. Podle informací Ředitelství silnic a dálnic ČR na ně motoristé mohli narazit zejména na Vsetínsku a na Uherskohradišťsku. Viditelnost navíc snižovaly dešťové přeháňky a mrholení. Silnice v kraji byly většinou holé a mokré.

Kamiony nesmí na silnice ani v Moravskoslezském kraji

Řidiči musí být na silnicích v Moravskoslezském kraji opatrní, kvůli srážkám na nich byla zhoršená viditelnost. Silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku byla opět uzavřena pro kamiony a nákladní vozy s přívěsem. Řekla to mluvčí Správy silnic Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková.

Na jesenické straně kraje, na Bruntálsku, napadlo v noci až 15 centimetrů sněhu, na beskydské straně to bylo podle Vlčkové do jednoho centimetru, padal spíše sníh s deštěm. Větší sněžení předpovídali meteorologové na úterní večer a středeční dopoledne.

„Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření mokré. Na silnicích nižších tříd může být rozbředlý sníh a ve vyšších polohách ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Všechny silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností,“ řekla dopoledne Vlčková.

V zasněžené oboře byly k vidění i srnky.
Hasiči během zásahu, při kterém museli odřezat větve stromů, které poničil sníh.

Silnice I/56, jež je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady Šance, která zásobuje kraj pitnou vodou. Silničáři tam proto nesmějí používat chemické látky, jen inertní posyp. To dělá v kopcích kamionům potíže už při slabé vrstvě sněhu a silnici tam často zablokují. Silničáři ji proto pro těžká nákladní vozidla opět uzavřeli. „Uvidíme, jaký bude vývoj počasí. Zatím předpokládáme, že bychom silnici pro kamiony otevřeli během středy,“ řekla Vlčková.

V Praze jsou silnice sjízdné

Hlavní pražské komunikace byly sjízdné bez omezení. Silnice byly po chemickém ošetření mokré. Vedlejší komunikace byly sjízdné se zvýšenou opatrností, místy na nich ležely zbytky rozbředlého sněhu. V okrajových částech způsobil sníh problémy autobusům městské hromadné dopravy.

Podle webu Dopravního podniku hlavního města Prahy strom v úterý ráno překážel na vozovce v úseku Zadní Kopanina - Maškův mlýn. Z důvodu vysokého nebezpečí pádu stromů byla uzavřená ulice Staroklánovická. Linka 261 byla proto rozdělena na dvě větve, jezdila v úseku Černý Most - Hulická a Nádraží Klánovice-sever - Klánovice. Problémy měl dopravce i v úseku Lahovská - Otěšínská, kde linka nejezdila přes zastávky Otěšínská, Solná a Plánická.

V Olomouckém kraji trápí sníh hlavně Jesenicko

Až deset centimetrů sněhu napadlo v nejvyšších polohách Jesenicka. Okres byl zároveň jedinou oblastí z Olomouckého kraje, kterou zasáhl pás hustého sněžení. Se zbytky sněhu museli na Jesenicku počítat řidiči i nadále. Silnice v ostatních částech kraje bylyvětšinou holé.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat