7. listopadu 2014 11:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poplach kvůli pašování? Iráčané zadrželi letadlo s českou municí

Kurdský pešmerga na stráži u Zumáru. Útok může přijít každou chvíli. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurdský pešmerga na stráži u Zumáru. Útok může přijít každou chvíli. | foto: Reuters

BAGDÁD/PRAHA  Ruské dopravní letadlo s materiálem z Česka spustilo na bagdádském letišti vojenské manévry. Prohlídka nákladu, který původně mířil do kurdského města Sulajmáníji, ukázala, že stroj přepravuje 40 tun zbraní a munice.

„Letadlo nemělo řádně vyplněné doklady,“ popisuje pro server Lidovky.cz Alexandr Langer, český velvyslanec v Bagdádu. Televizní kanál Al Taghier oznámil, že na palubě byly především krátké zbraně, ačkoli dokumentace prý uváděla, že letoun měl převážet cigarety.

I když dopravní stroj původně mířil do oblasti Kurdistánu, řízení letového provozu sídlící v Bagdádu mu v noci na středu 5. listopadu přikázalo přistát v hlavním iráckém městě. Kvůli zmatkům v dokladech pak z letiště telefonovali na českou ambasádu, aby někoho k letadlu poslali. Ovšem podle českého velvyslance se v Bagdádu nedá pohybovat volně přes den, natožpak kolem půlnoci.

Nikdo neměl mobil

„Pokoušel jsem se alespoň spojit s posádkou, v celém letadle prý ale nebyl nikdo, kdo by měl mobil,“ kroutí hlavou velvyslanec. „Munici v Česku koupil irácký zmocněnec pro kurdské milice, avšak v době přistání letounu zrovna pobýval v Praze,“ pokračuje Langer.

Stroj tak na ploše čekal do chvíle, než se irácký nákupčí urychleně vrátil z Evropy a náklad přímo v Bagdádu vyložil. A co informace televize, že nákladový prostor měl být oficiálně plný kartonů cigaret? „Televizní reportáž byla vylhaná. Kdo by sem dovážel cigarety letadlem?“ říká diplomat Langer.

Pražské ministerstvo zahraničí už považuje věc za vyřešenou. „Jednalo se o komerční dodávku realizovanou přes ruského dopravce,“ reaguje Johana Grohová, mluvčí diplomacie.

Intenzivní jednání

České zbrojovky jednají s iráckou stranou o kontraktech dlouhodobě, nicméně až v létě se rozhovory zintenzivnily. Na začátku srpna poslala Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Iráčanům i Kurdům konkrétní nabídku. „Relativně velká nabídka šla od několika firem, které sdružujeme. Čítala munici, lehké i těžké zbraně,“ vypočítává Jří Hynek, šéf asociace.

Česká republika dosud Iráku a kurdským milicím v boji proti radikálnímu Islámskému státu pomáhala jinak. Z nepotřebných zásob armády jim v minulých týdnech poslala 500 tun munice - deset milionů nábojů pro útočné pušky Kalašnikov, osm milionů nábojů do kulometů, pět tisíc nábojů pro pancéřové pěsti a stejné množství ručních granátů.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...