Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Odvoz odpadu podraží příští rok až na tisíc korun, rozhodli poslanci

Česko

  17:55
PRAHA - Poplatek za odvoz odpadků by mohl činit až 1000 korun za obyvatele a rok, tedy dvojnásobek současné maximální výše.
Popelnice (ilustrační foto)

Popelnice (ilustrační foto) foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Sněmovna totiž ve středu přijala senátní znění novely zákona o místní poplatcích, které se zvýšením poplatku počítá. Poslanci chtěli původně nechat cenu na obcích tak, aby odrážela skutečnou výši nákladů na likvidaci netříděného odpadu.

Pokud novelu podepíše prezident, obce budou moci zvýšit poplatek od ledna. Z 250 korun na maximálně 750 korun by obce mohly podle novely zvýšit poplatek za svoz netříděného odpadu. Platba 250 korun za tříděný odpad zůstane stejná.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle jednoho z předkladatelů Jana Husáka (TOP 09) čekají na novelu starostové, předloha prý respektuje potřeby obcí a je bezkonfliktní. Tím, že v ní bude stanovena pevná částka, odpadnou podle něho debaty o tom, zda je nové znění ústavní.

"Možnost zvýšení plateb nepřichází ve vhodnou dobu," myslí si opoziční poslanec Ladislav Šincl z ČSSD. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura naopak zdůraznil, že zákonodárci poplatek nezdražují; jeho výše je a bude na obcích. Opoziční ČSSD stejně jako komunisté předlohu nepodpořili.

Platit budou i cizinci

Poplatek by nově měli ze zákona platit také cizinci, kteří v Česku pobývají déle než tři měsíce. Obcím jej budou muset platit lidé také za rekreační chaty a chalupy nebo apartmány, a to ve výši za jednu osobu.

Schválené doporučení Senátu je ve shodě s původní verzí poslanecké předlohy, která také počítala se stoprocentním navýšením současného poplatku. Sněmovna ale původně také chtěla, aby platila už od července. Autoři novely z řad poslanců TOP 09 a Starostů zdůvodnili možnost zvýšit poplatky za odpad tím, že mnohé obce nyní na likvidaci odpadů doplácejí a částka se neupravovala deset let.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...