Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poplatky k 1. únoru zruší všechny kraje

Česko

BRNO/PRAHA Ke Středočeskému kraji, který od Nového roku dotuje regulační poplatky ve svých nemocnicích, se ostatní přidají 1. února. Včera to prohlásil předseda Asociace krajů, hejtman Jihomoravského kraje a poslanec Michal Hašek (ČSSD). „Systém je dobrovolný, nikomu ho nebudeme nutit, kdo chce platit Julínkovy poplatky, ať platí,“ dodal.

Podle Haška se třináct hejtmanů shodlo na jednotném postupu.

V jednotlivých krajích přitom dříve padaly různé návrhy, například ve Zlínském plánovali jen jejich částečné omezení.

Teď se ale zdá, že by se praxe v krajských nemocnicích v různých regionech neměla lišit. Podobně jako Středočeský kraj využijí i ostatní darovací smlouvy, a to jak ústní, tak písemné. Dotovat mají všechny poplatky, tedy v ambulancích, na nemocničních lůžkách i v lékárnách. O přesném způsobu vracení poplatků pacientům mají hejtmani jednat příští týden. „Chceme, aby byl systém co nejjednodušší,“ prohlásil Hašek.

Řešit chtějí i to, jak se vyvarovat problémů s darovací daní. Tu by platili pacienti, kterým kraj na poplatcích daruje více než tři tisíce korun. Hejtmani zdůrazňují, že by za nejlepší řešení považovali plošné zrušení poplatků parlamentem. Mimo jiné by kraje ušetřily, na vracení poplatků vyčlenily celkem asi miliardu korun. Zrušení poplatků schválila sněmovna, ale zatím o něm nejednal Senát.

Darování poplatků kritizují soukromí lékaři a lékárníci; považují to za porušení zákona. Posouzení bude na antimonopolním úřadu i zdravotních pojišťovnách. miš, ač Rozhovor s budoucí ministryní zdravotnictví Danielou Filipiovou čtěte na straně 11

Hejtmani by za nejlepší řešení považovali plošné zrušení poplatků parlamentem

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!