Pardubický hejtman Radko Martínek v pondělí požádal občany, aby si nechávali proplácet poplatky krajem pouze v případě sociální nouze. Svá vyjádření sice později korigoval, sám předseda pardubické krajské organizace ČSSD Miroslav Váňa ale včera pro ČTK připustil, že situace s proplácením poplatků je pro krajské kasy dlouhodobě neudržitelná. „Pochopitelně to bude ubírat peníze na investice a další rozvojové aktivity krajů,“ tvrdí Váňa, který je poslancem a členem ústředního výboru strany.
Hejtman Martínek navíc včera pro LN uvedl, že proplácení poplatků kraji vnímá jako dočasné a přechodné opatření. „Opakuji, že cílem zůstává úplné zrušení poplatků,“ doplnil Martínek.
Kraje nemají úplně jasno Většina čelných představitelů krajů se stále tváří, že popisované problémy s desítkami milionů vydaných na poplatky se jejich regionů nedotknou. Přesto se ale postupně ukazuje, že jednotlivé kraje nezastávají v případě poplatků stejný přístup. Příkladem může být včerejší rozhodnutí radních Zlínského kraje, kteří se sice rozhodli hradit pacientům většinu poplatků v krajských zdravotnických zařízeních, ale ne všechny. „Výjimkou zůstává poplatek za položku na receptu,“ uvedl hejtman Stanislav Mišák.
Ústecký volební lídr Jaroslav Foldyna míní, že je nešťastné, že vedení krajů se nedokázalo sjednotit na jasném postupu. „Dali jsme slib a musíme ho dodržet. Je to ožehavá otázka. Třeba v našem kraji to bude zhruba 80 milionů korun,“ řekl LN Foldyna.
Bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman na dotaz ohledně Martínkovy výzvy reagoval obdobně. „Sliby se mají plnit. Kdo neplní svoje předvolební sliby, stává se nedůvěryhodným. Riskuje pak prohru v dalších volbách,“ uvedl Zeman.
Představitelé jednotlivých krajů stále opakují, že finance na poplatky získají úsporami. Pokud neprosadí jejich plošné zrušení v parlamentu, budou si hejtmani sahat do kapes na úkor jiných věcí.
Poslanci ČSSD ve sněmovně deklarovali, že když neuspějí, budou proti poplatkům bojovat na půdě sněmovny znovu s opětovným návrhem.
Více čtěte na straně 2