Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poplatky v pěti nemocnicích skončily

Česko

PRAHA V nemocnicích Středočeského kraje přestali včera pacienti platit poplatky. Za krajské peníze ušetří pacienti v Mladé Boleslavi, Benešově, Kladně, Kolíně a Příbrami.

Na to, že poplatky za pacienty hradí kraj, upozorňují na místě informační tabule. Platební automaty ovšem v nemocnicích Středočeského kraje zůstávají. Kdo totiž chce regulační poplatek zaplatit, může.

„Personál je informován, dává lidem k podpisu darovací smlouvy čili běží to přesně tak, jak by to mělo běžet,“ informoval hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD). „Vyskytly se ale i jednotlivé případy, kdy lidé chtěli zaplatit sami.“

„Zatím nemám informaci o tom, že by někdo zaplatit poplatek chtěl. Určitě tak ale někdo bude chtít postupovat a jsme na to připraveni,“ uvedl tiskový mluvčí Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov Petr Ballek.

V pěti nemocnicích, které patří pod správu Středočeského kraje, od včerejška nemusí lidé platit vůbec žádné regulační poplatky -v ambulancích, na lůžkových odděleních ani v lékárnách.

Například v kladenské nemocnici kvůli tomu posílili provoz lékárny. Přibude v ní jedna přepážka pro výdej léků na recept. „Počítám s tím, že zvýšený zájem opravdu bude. To se týká především seniorů, kteří mají často značné množství léků,“ uvedla v Kladenském deníku ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.

Středočeský kraj začal regulační poplatky lidem dotovat jako první. Zastupitelstvo kraje tuto praxi schválilo 15. prosince. Ostatní kraje by se k němu měly přidat v únoru.

Podle ministerstva zdravotnictví ale může být takový postup nezákonný a hodlá konkrétní způsob odpouštění poplatků nechat prošetřit. Nemocnice totiž mají povinnost poplatky vybírat.

***

Platební automaty zůstávají. Kdo totiž chce regulační poplatek zaplatit, může.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...