Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Až 26 tisíc za semestr vyděsilo studenty. Karlova univerzita teď couvá, zaplatí jen někteří

Česko

  8:00
PRAHA - Karlova univerzita pomalu upouští od zavedení poplatků za prodloužené studium o jeden rok. Ačkoli původně rozeslala vysokoškolákům upozornění, ve kterém je překvapila informací o finančním „trestu“ za delší studium, plánovanou akci nakonec mírní. Bude se týkat jen některých studentů a možná jen dočasně.
Studenti (ilustrační foto)

Studenti (ilustrační foto) foto: MAFRA - Václav Šlauf

„Dovolujeme si Vás upozornit, že 1. března 2015 vešla v platnost příloha Statusu Univerzity Karlovy - Poplatky spojené se studiem a dále opatření rektora, které reaguje na nový výklad zákona uvedený v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu,“ přišlo v polovině května studentům jedné z nejstarších evropských univerzit. 

Nepříjemná zpráva ve schránce studentů v překladu znamená: překročí-li student standardní dobu navazujícího magisterského studia - tedy dva roky - zaplatí za to. U klasických magisterských oborů interpretace zákona nemá žádný dopad, stejně tak je tomu v případě absolventů. Po nich univerzita zpětně nic žádat nemůže. 

A kolik budou muset vysokoškoláci Karlovky uhradit v případě, že si studium prodlouží? Poplatek se může pohybovat od 11 do 26 tisíc za semestr. Právě to studenty, vyděsilo. „Nemile mě překvapilo, že by nově měl být třetí rok magisterského studia placený,“ napsal krátce po oznámení změny serveru Lidovky.cz student Fakulty sociálních věd, který si nepřál být jmenovaný. Kromě něj by se nové opatření dotklo několika stovek vysokoškoláků. 

Jiné školy po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ze srpna 2013 nic nemění a zůstávají u „starého“ výkladu. 

Studijní oddělení pod palbou studentů

“Prostudujte si uvedené dokumenty, protože se jedná o významné změny ve vyměřování poplatků za překročení standardní doby studia,“ připsal do zprávy předseda studijní komise Karlovy univerzity David Hurný. Jenže studenti byli změnou zaskočeni a jejich dotazy kvůli neporozumění podmínek následně téměř zaplavily studijní oddělení. Za tři dny přišlo referentům Filozofické fakulty přes dvě stovky mailů.

Některé fakulty, jako například Fakulta humanitních studií, pak svým studentům doporučovala, aby ve druhém ročníku na nějakou dobu přerušili studium. Tím by se totiž povinnosti hradit poplatek vyhnuli. 

Jenže co platilo ještě před několika týdny, od toho teď univerzita pomalu upouští. Změna dopadne jen na někoho, nikoli plošně a navíc možná jen dočasně. Záleží, zda bude přijata novela zákona, která by veškeré změny zase zrušila. Výjimka bude zřejmě platit i pro ty, kteří vycestují v rámci studia do zahraničí nebo absolvovali výměnný pobyt. 

Platby jen pro některé

Rektor totiž vydal předminulý pátek nové pozměňující opatření, ze kterého vyplývá, že studenti navazujícího magisterského studia, kteří do programu nastoupili před 1. lednem 2014, a jsou nyní tedy ve druhém a vyšším ročníku, mohou studovat o rok déle, aniž by museli cokoli platit. Poplatek jim sice bude vyměřen, avšak na základě žádosti o přezkoumání rozhodnutí bude posléze zase prominut. Informaci potvrdil Petr Konůpka ze studijního oddělení Fakulty humanitních studií. 

Studenti - ilustrační foto.

„Já osobně mám v plánu třetí rok magistra věnovat diplomce, měl jsem to tak rozvržené už od začátku magisterského studia, takže vítám, že to pro současné druháky ještě upravili,“ uvedl Josef Švejda, student Fakulty sociálních věd UK. „Vůči ostatním studentům, kterých se to týká, mě mrzí, že jim seberou luxus roku navíc, který jsme měli my,“ dodal s tím, že mělo dojít k předchozí diskusi, která by zamezila současným zmatkům.

Komisaři: Komenského univerzita nedává studentům objektivní informace

Ti, kteří jsou nyní v prvním ročníku mají totiž smůlu. Jakmile standardní dobu studia o rok prodlouží, z fakulty jim přijde dopis s žádostí o zaplacení částky vypočítané na základě vzorce. Ten vychází z náročnosti jednotlivých studijních oborů. Obecně platí, že nejdražší jsou technické obory a lékařské studium, nejméně peněz vytáhne škola od studentů humanitních předmětů.

Jenže změny z konce května, jak je naznačeno výše, stále ještě nemusí být definitivní a jedna z variant počítá i se znovuzavedením původních pravidel. „S chystanou novelou vysokoškolského zákona - ta byla 15. května. předložena Poslanecké sněmovně, v současnosti po prvním čtení 20. května předána výborům - by mělo dojít k obnovení dosavadních pravidel. Navazující magisterské studium by tak bylo opět bezplatné po standardní dobu studia navýšenou o jeden rok, tedy 3 roky,“ vysvětlil Konůpka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!