130 let

Popmuseum připomene desetiletí folku

Česko

PRAHA Pražské Popmuseum, jediná instituce svého druhu ve střední Evropě, připravilo v letošním roce svou první výstavu. Jmenuje se Omamné květiny pravdy (Český folk 1969–1979). Bude otevřena v muzejních prostorách v přízemí KC Kaštan 9. dubna 2009 v 18.30.

Český (a slovenský) folk se objevil už na několika výstavách Popmusea, např. v projektu Karel Kryl 1944–1994–2004 nebo ve Snech o českém Woodstocku, expozici o velkých českých hudebních festivalech do roku 1989. Tentokrát se ale poprvé věnuje žánru samostatně, a navíc jedné z nejsilnějších etap jeho historie.

Jako šafránu Součástí vernisáže výstavy bude koncert Vlastimila Třešňáka, jednoho z přímých protagonistů událostí, které výstava připomíná. Písničkář vystoupí s Bandem, koncert je součástí vernisáže, a vstup je tudíž volný. Čas mezi otevřením výstavy a zahájením produkce vyplní mimo jiné promítání střihového dokumentu o osudech českého folku v ostrých normalizačních časech. Výstava potrvá do konce září.

Kořeny českého folku spadají do svobodomyslných 60. let, nicméně léta tvrdé československé normalizace 70. let znamenala prubířský kámen a nasměrovala folk k nových společenským funkcím a souvislostem. V současné době jsme svědky nového zájmu o český folk, který se stává i předmětem seriózního vědeckého bádání. Objevilo se několik nových publikací, např. kniha Přemysla Houdy o sdružení Šafrán, středobodu českého folku 70. let.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás