7. prosince 2015 10:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poprvé v Česku soud uznal homosexuální pár za rodiče adoptovaných dětí

Homosexuální rodina - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Homosexuální rodina - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

PRAHA Český soud poprvé uznal homosexuální pár za rodiče adoptovaných dětí. Pár gayů adoptoval dva dnes desetileté chlapce už jako kojence v americké Kalifornii, kde je také vychovává. Děti však každoročně tráví prázdniny u babičky v Česku, kde k nim otec doposud neměl žádná práva.

Informoval o tom deník Mladá fronta Dnes. Prostějovský okresní soud vynesl rozsudek letos 5. listopadu na základě změny právních předpisů. Účinnosti totiž nabyl nový zákon o mezinárodním právu soukromém, který umožňuje, aby české soudy uznávaly cizí rozsudky o osvojení.

Podle Mladé fronty Dnes české občanství pro své děti letos vybojoval i další homosexuální pár. Čecha, jenž se svým dánským manželem vychovává v Kalifornii čtyřletou dceru a dvouletého syna, uznal v květnu český Nejvyšší soud za otce syna. Muž se v současnosti domáhá přiznání otcovství také ke své dceři, píše deník. V tomto případě však nešlo o klasickou adopci. Muži využili služeb náhradní matky, přičemž při umělém oplodnění lékaři použili spermie obou mužů. Každý z nich se díky tomu mohl stát biologickým rodičem jednoho dítěte.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz