Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poptávka po průmyslových halách sílí

Česko

Český trh průmyslových nemovitostí opět ožívá. Při rozvoji nových ploch přitom postupně narůstá význam regionů na úkor Prahy.

PRAHA Před deseti lety, kdy byl trh s průmyslovými nemovitostmi v Česku v plenkách, byly moderní haly stavěny a pronajímány v podstatě jen v Praze. „Ve třetím čtvrtletí letošního roku proběhlo v regionech mimo Prahu již 54 procent všech transakcí,“ říká Jaroslav Kaizr, vedoucí pronájmu průmyslových nemovitostí společnosti Cushman & Wakefield.

Ve třetím čtvrtletí letošního roku bylo postaveno téměř 70 tisíc metrů čtverečních moderních průmyslových ploch. Roste také poptávka, pronajato bylo téměř 270 tisíc.

„Tolik metrů čtverečních ještě nebylo v jednom čtvrtletí pronajato,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield. Důvodů pro takto vysokou poptávku je podle něj několik - řadě nájemců dobíhají staré nájemní smlouvy a ti je teď buď prodlužují, nebo se tito stávající nájemci rozšiřují. Prodloužení a expanze stávajících smluv dnes činí téměř polovinu všech pronajatých ploch.

Postupně klesá také podíl volných ploch. Od druhého čtvrtletí 2009, kdy zelo prázdnotou zhruba 570 tisíc metrů čtverečních (16,7 procenta) průmyslových nemovitostí, klesla postupně neobsazenost na dnešních průměrných 12,5 procenta. Nejnižší je v jihomoravském a ústeckém regionu, největší nabídku volných prostor má naopak Moravskoslezský kraj. I tam však ve srovnání s minulým čtvrtletím nepronajatost citelně klesla.

„Na klesající nabídku volných prostor má vliv několik faktorů – v prvním pololetí 2009 se zcela zastavila spekulativní výstavba, stávající nájemci prodlužují své smlouvy a k nim se přidává nová poptávka, která existující volné prostory postupně zaplňuje,“ říká Kaizr,

Díky menšímu objemu volných prostor a stabilní poptávce začínají developeři v některých regionech opět uvažovat o spekulativní výstavbě. Zatím však stále platí, že se nové haly začínají stavět jen na základě zakázky konkrétního nájemce.

Spekulativní výstavba by se měla více rozběhnout v roce 2011. „V příštím roce očekáváme v sektoru průmyslových a logistických nemovitostí vyšší investiční aktivitu, což spolu s poklesem nabídky volných prostor povede k nové spekulativní výstavbě,“ potvrzuje analytik společnosti King Sturge Ondřej Novotný. Pokud jde o lokality, nejvíce se hýbal trh v pražském regionu, kde se uskutečnilo 45 procent veškerých pronájmů ve třetím čtvrtletí.

Z toho bylo nejvíce pronájmů podepsáno na Praze–východ (přes 90 procent). Jde o parky kolem dálnic R10, D11 a D1. Značný zájem byl také o Ostravsko, Brněnsko a Plzeňsko.

Autor: