Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pořád musím být jako ostříž

Česko

Už jen jediný krůček mu zbývá k tomu, aby se stal počtvrté vítězem seriálu Světového poháru. Skikorosař Tomáš Kraus (35) to dobře ví. A díky tomu, že jde o vyvrcholení předolympijské sezony, si to uvědomuje dvojnásob.

MEIRINGEN/PRAHA Světový pohár ve skikrosu se nachýlil k finále. V pátek se ve francouzském La Plagne rozhodne, zda Tomáš Kraus uhájí vedení před Kanaďanem Delboskem, který je zpět o 44 body.

* LN Nedělní předposlední závod Světového poháru ve švýcarském Meiringenu byl kvůli počasí zrušený. Jak jste to přijal?

Byl jsem docela rád, tamní trať mi moc nesedí.

* LN To proto, že jste na ní v sobotním závodě dojel devátý? Co se vlastně přihodilo?

Trať je tam trošku podobná té z amerických x-games. To znamená, že když po startu vedete, s velkou pravděpodobností vás na rovince uprostřed závodu někdo předjede. To se mi stalo - ve čtvrtfinálové jízdě mě jeden ze soupeřů předjížděl a vytlačil z následující zatáčky, a tím se přede mě dostali i zbývající dva.

* LN Teď už se pojede jen ve Francii a vy vedete. Berete to tak, že zrušením nedělního závodu se zvýšila vaše šance na obhajobu?

Určitě... Kdyby byla v Meiringenu jiná trať, řekl bych - škoda, mohl jsem rozhodnout už před koncem. Takhle jsem ale byl spíš rád.

* LNO šanci jste předtím přišel i ve čtvrtek, kdy byl zrušený závod v rovněž švýcarském Grindelwaldu. Proč jej vlastně zrušili?

Kvůli poničené sjezdovce. V místě, kde se jelo hodně rychle, byla velká díra, kterou se nedařilo vyspravit a kde se potloukl i mistr světa Andreas Matt z Rakouska. Já byl ovšem rozladěný - závod zrušili ve chvíli, když už byla skoro celá kvalifikace odjetá a vedl jsem. Praxe je totiž taková, že když se nestihne závod, ale kvalifikace ano, berou se výsledky podle ní.

* LN Zmínil jste šampiona Matta -už vás přebolelo 23. místo z nedávného mistrovství světa v Japonsku, kde jste obhajoval titul?

Jasně. V té kvalifikaci v Grindelwaldu všichni viděli, že nejsem v žádné krizi. Japonsko mi prostě nevyšlo.

* LN O spolupráci v přípravě na Vancouver 2010 vás požádali Norové a Francouzi. Už jste v plánech pokročili?

Dolaďujeme podmínky. Oni nepatří k úplné špičce a potřebují srovnání. Pro nás bude přínos v tom, že si v přípravě budeme moci zkoušet různá předjíždění a manévry ve více lidech. Nejen ve dvou, třeba se Zdeňkem Šafářem.

* LN Čtvrtý triumf ve Světovém poháru je blizoučko - berete to tak?

Kdepak, mám jediný cíl - skončit v La Plagne před Delboskem, abych nemusel počítat body. Musím být jako ostříž, jenže - to vlastně platí pořád.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!