Pořadatelé Eura vyšli opět naprázdno

VÍDEŇ Nejrychlejší penalta v historii mistrovství Evropy z kopačky Luky Modriče nasměrovala fotbalisty Chorvatska k nejtěsnější výhře 1:0 nad Rakouskem.

Zahajovací zápas skupiny tak nevyšel ani druhé pořadatelské zemi finálového turnaje, ale domácí se ve své premiéře na kontinentálním šampionátu vzepřeli očekávané roli outsidera a černého koně Eura ve Vídni potrápili.

Hned v úvodu si museli domácí připadat jako ve zlém snu. Favorizovaní Chorvaté totiž začali ve velkém stylu a brzy se dočkali odměny. Olič se vřítil do pokutového území, kde ho zastavil Aufhauser, a rozhodčí Vink s penaltovým verdiktem ani na chvíli neváhal. Šlo o nejrychlejší pokutový kop v bezmála padesátileté historii evropských šampionátů.

Především ve druhém poločase si pak domácí vypracovali několik šancí, ale vyrovnávající branky se nedočkali.

„Jsme nadšeni, protože jsme odstartovali přesně tak, jak jsme si přáli. Vítězství nám dodá hodně sebevědomí do dalších zápasů,“ uvedl chorvatský kouč Slaven Bilič.

„Prvních 35 minut hráli velmi dobře. S druhou půlí ale nejsem spokojen. Rakousko víc tlačilo,“ dodal impulzivní trenér.

Jeho protějšek Josef Hickersberger měl smíšené pocity: „V první půli jsme měli problémy a kvůli penaltě jsme ztratili sebedůvěru.“

Rakousko 0 Chorvatsko 1

Branka: 4. Modrič z pen. Rozhodčí: Vink - Inia, Ten Hoove (všichni Niz.). ŽK: Pogatetz, Säumel, Prödl - R. Kovač. Diváci: 51.428. Poločas: 0:1.

Rakousko: Macho - Prödl, Stranzl, Pogatetz - Aufhauser, Säumel (61. Vastic) - Standfest, Ivanschitz, Gercaliu (69. Korkmaz) - Harnik, Linz (73. Kienast).

Chorvatsko: Pletikosa - Čorluka, R. Kovač, Šimunič, Pranjič - Srna, N. Kovač, Modrič, Kranjčar (61. Kneževič) - Petrič (72. Budan), Olič (83. Vukojevič).