Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poražení voleb: Bárta, Paroubek, Kalousek, ale hlavně Nečas

Poražení letošních voleb: Nečas, Kalousek, Paroubek a Bárta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poražení letošních voleb: Nečas, Kalousek, Paroubek a Bárta | foto: Lidovky.cz

PRAHA UVNITŘ ANKETA. Sociální demokraté a komunisté ovládli krajské volby. Ostatní - ODS i TOP 09, ale i malé strany -, příliš důvodů k radosti nemají. V krajském i senátním klání utrpěly drtivou porážku.

Drtivá prohra ODS

I když největší vládní partaj získala zásluhou Jiřího Pospíšila Plzeňský kraj (před čtyřmi roky neuspěla nikde), proměnilo se sobotní očekávání v sídle ODS ve zděšení. Ani vítězství v kraji piva totiž neznamená, že se Nečasův exministr ujme vlády nad hejtmanstvím.

V ostatních krajích se pak s největší pravděpodobností bude Nečas a spol. koukat z opozičních lavic na rudo-oranžové koalice KSČM a ČSSD. Premiér to vnímá jako daň za vládní reformy a připomíná výsledky krajských voleb tehdy vládní ČSSD z let 2000 a 2004. Více čtěte: Nečas: Neseme odpovědnost, proto jsme prohráli.

Podobný výprask navíc ODS utrpěla i v 1. kole senátních voleb. Zatímco ČSSD dál žije ve 23 z 27 obvodů, ODS může získat maximálně deset senátních křesel. Už teď je tak jasné, že tři křesla určitě ztratí. Bude mezi nimi třeba i to ministra obrany Alexandra Vondry, který v Litoměřicích skončil až třetí a do druhého kola se vůbec nepodívá.

TOP 09 si líže rány

Druhá nejsilnější vládní strana dokonce neobsadí zastupitelstva ve čtyřech krajích. V jižních Čechách, v Ústí, v Liberci a v Moravskoslezském kraji se vůbec nedostala přes pět procent.

Zklamali také její kandidáti do Senátu. Do 2. kola totiž postoupil jen Luděk Jeništa v Benešově, který bude za týden soupeřit s občanským demokratem Karlem Šebkem. TOP 09 a Starostové tak přijdou o senátorský klub, protože celkem obhajovali 3 mandáty.

Paroubkův LEV nekousal

Expremiér Jiří Paroubek měsíce budoval novou značku. Národní socialisté - Levice 21. století však zažili pod jeho vedením volební propadák, neuspěli v jediném z krajů. Dokonce ani na Ústecku, které si Paroubek zvolil po odchodu z ČSSD za své nové "sídlo", nepřekročili tři procenta. Někdejší předseda sociální demokracie to však překvapivě jako prohru nebere. Za neúspěchem podle něj stojí zejména zveřejňování "sporných předvolebních průzkumů".

Anketa

Kdo je podle vás poraženým voleb?

Petr Nečas a ODS 2002
Jiří Paroubek a LEV 21 926
Andrej Babiš a Ano 2011 111
Vít Bárta a Věci veřejné 154
Miloš Zeman a Strana Práv Občanů Zemanovci 123

"Tyto volby jsem bral jako generálku na volby do Poslanecké sněmovny. Čekal jsem, že se v Ústeckém kraji dostaneme do zastupitelstva, ale významně nás poškodily sporné předvolební průzkumy a také to, že jsme se nedostali vinou pravidel České televize půl roku na televizní obrazovku," řekl LN Paroubek. Dodal, že komunistům a sociální demokracii je třeba k dosaženému výsledku poblahopřát.

Smutný miliardář Babiš

U voleb zcela vyhořeli také kandidáti iniciativy ANO2011 miliardáře Andreje Babiše. Ten ještě před pár měsíci směle prohlašoval, že pomýšlí hned na pět senátorských lavic. Jenže ani jeden z jeho sedmi koňů se nedostal do 2. kola. "Jasně jsme řekli, že hlavní cíl jsou až parlamentní volby v roce 2014. A to také dodržíme," obhajoval neúspěch energický podnikatel v rohovoru pro Lidovky.cz. Více čtěte: Jsem zklamaný. Vláda ale nepadne a v roce 2014 uspějeme

"Z výsledků voleb jsem zděšený," připustil Petr Binder, který v Praze kandidoval do Senátu za Babišovo ANO2011. Po sečtení hlasů skončil sedmý, s necelými pěti procenty. “Překvapuje mě, že do druhého kola senátních voleb postoupila žena, která má v Senátu nejmenší docházku a neudělala vůbec nic. Voliči podlehli klamu," kritizuje Binder úspěch Daniely Filipiové (ODS), která své křeslo v horní komoře Parlamentu obhajuje.

Věci veřejné propadly

Kometa posledních parlamentních voleb zažila vůbec největší pád. Zatímco v roce 2012 dostal John, Bárta a spol. necelých 11 procent a několik měsíců vládli zemi, v krajských volbách zcela propadli. Předznamenalo to už samotné sestavování kandidátek, jimiž Věci veřejné obsadily jen šest ze třinácti krajů. A i tam jen paběrkovaly.

Náladu strany navíc nevylepšily ani senátní volby. Ze sedmi kandidátů ani jeden nepřekročil práh prvního kola. Například místopředseda strany Tomáš Jarolím, který do Senátu kandidoval v Litoměřicích, zůstal na seznamu uchazečů předposlední. Serveru Lidovky.cz řekl, že jediné, co ho těší, je, že do dalšího senátního klání nepostoupí ani současný ministr obrany Alexandr Vondra.

Zeman na nečisto neuspěl

Nepovedla se ani generálka Miloše Zemana a jeho Strany přátel občanů na prezidentské volby. I když, o třech mandátech v Pardubickém kraji a dokonce čtyřech ve Zlínském kraji se jiným stranám (třeba Suverenitě Jany Bobošíkové) mohlo jen zdát.

"Musím však říci, že z vysokého počtu hlasů pro KSČM jsem překvapen. I když je pravda, že se to dalo očekávat. Můžeme si za to sami. Na vládní úrovni tím, jak to dnes pravicová koalice vede," zamýšlí se šéf Zemanovců Vratislav Mynář.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.