Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poražený voleb Křeček: Za Michálkem nestojí skutečná práce

Poslanec Stanislav Křeček (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec Stanislav Křeček (ČSSD) | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Největší prohra v druhém kole senátních voleb potkala Stanislava Křečka (ČSSD). Získal jen čtvrtinu hlasů voličů - drtivě ho porazil Libor Michálek. Podle Křečka ale jeho protikandidát skončí v Senátu jako osamělá bytost. Důvod? Nestojí za ním prý žádná práce a není ani jasné, o co chce v horní komoře usilovat.

Lidovky.cz  Libor Michálek vás v duelu jednoznačně porazil. Co rozhodlo?
Myslím, že to je výsledek poměrně očekávaný. Pan Michálek měl obrovskou mediální podporu, ještě v den volby vycházely články na jeho podporu, takže výsledek šlo celkem očekávat.

Praha 2

podrobný výpis
Podíl zpracovaných dat: 100.00%
Libor Michálek
Mgr. Libor Michálek, MPA
KDUSZPir
74.39%
Stanislav Křeček
JUDr. Stanislav Křeček
ČSSD
25.60%

Lidovky.cz  Neodradilo spíš voliče, že jste kandidoval do Senátu, přestože jste stále poslanec? Trochu to působí, že vám šlo o šestiletou funkci.
Ne, to si nemyslím. Pan Látka byl například zvolen, přestože je to také poslanec. Nemohu to ale samozřejmě vyloučit. Mediální podpora ale byla na straně pana Michálka.

Lidovky.cz  Podle vás tedy rozhodla kampaň, nikoli kvalita kandidátů?
Lidé vždycky při každých volbách potřebují někoho nového, o kom se domnívají, že je tentokrát už jistě spasí. Takový případ byl například pan senátor Fischer (Coby nezávislý v srpnu 1999 jednoznačně zvítězil v prvním kole doplňovacích voleb do Senátu (71,24 % hlasů) za obvod Praha 1, pozn.red.). Jistá skupina lidí prostě vždy potřebuje novou tvář, která by mohla něco zvrátit. 

Lidovky.cz  Na druhou stranu, vy sice nejste nová politická tvář, ale stojí za vámi velká etablovaná strana. Nebyla to zase vaše výhoda? Michálka podporuje 'jen' trojice neparlamentních stran - piráti, zelení a lidovci.
Pan Michálek měl ale podporu všech, kteří se domnívají, že nový člověk všechno změní. Kdyby se ale lidé zamysleli, že co chtějí piráti, nechtějí lidovci, a co chtějí lidovci, nechtějí piráti, a že pan Michálek je proti potratům, které však obhajují zelení, tak by zjistili, že volí člověka, který bude v Senátu osamělý a nepodaří se mu podle mého názoru nic prosazovat.

ČTĚTE ROZHOVOR SE SENÁTOREM MICHÁLKEM:

Lidovky.cz  Podle vás tedy není jasné, co od něj čekat, vzhledem k pestrosti stran, které ho podporují?
Pan Michálek argumentoval jenom tím, že je proti korupci - to jsou ale všichni. A argumentoval nějakou činností na ministerstvu životního prostředí, kterou ale policie odložila, protože nezjistila, že by se tam něco stalo. Čili skutečná práce tady není.

Lidovky.cz  Jeho příznivcem tedy nejste? A to ponechme stranou, že vás porazil v senátorském souboji.
Já jsem se s ním setkal i osobně a byl mi sympatický. Naše diskuze byly podle mého názoru korektní a v řadě věcí jsem ním souhlasím. Ale domnívám se, že to je osamělá osobnost, která žije nějakými vizemi, ale za kterou není ta politická práce. Politika není střetnutí názorů, ale střetnutí zájmů - jaké zájmy má pan Michálek s podporou pana Karla Janečka a jeho finanční podporou, to se teprve ukáže.


Lidovky.cz  Možná v Senátu ale nebude "osamělá osobnost". Nezávislých kandidátů uspělo více...
To jistě, ale otázka je, co mají tyto lidé společného. Co má pan Okamura společného s panem Michálkem? A co má se všemi společného Eliška Wagnerová, která je renomovaný člověk a je za ní kus práce?

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...