Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Porazili Kanadu. Na 25. pokus

Česko

MANNHEIM Od začátku týdne ukazují podceňované týmy, že umí každý den na mistrovství světa překvapit. Naposledy se povedlo zaskočit favorita ve středu hokejistům Švýcarska. Ve svém závěrečném vystoupení ve skupině B porazili Kanadu přesvědčivě 4:1, což se jim podařilo vůbec poprvé v historii šampionátů. Na pondělní výhru Dánska nad Spojenými státy a norskou senzací na český účet z úterního podvečera navázali Švýcaři ve velkém stylu.

Úspěch a s ním spojenou vítěznou radost jim přinesl až pětadvacátý pokus. Z předchozích 24 vzájemných utkání jich Kanada 22 vyhrála, dvě skončila remízou. Celkové skóre z předešlých 24 měření sil vyznívalo jasným poměrem 143:29 pro Kanadu. V 16 z těchto duelů vstřelilo Švýcarsko pouze jedinou branku, nebo vyšlo střelecky zcela naprázdno. A čtyři góly jako ve středu nevstřelili jeho hokejisté Kanadě na MS a olympijských hrách nikdy v uplynulých 90 letech.

Shodou okolností nebo možná právě proto se Švýcaři velkého dílčího úspěchu dočkali poté, co je převzal kanadský kouč Sean Simpson. Ten mohl soupeře zaskočit už volbou brankáře. I přes dosavadní výborné výkony Martina Gerbera nasadil Simpson od úvodu mezi tyče Tobiase Stephana. „Ohledně této volby bylo před utkáním pár otázek, ale věřím, že na ně Tobias svým výkonem odpověděl,“ řekl Simpson deníku Blick.

Obrovský podíl na vítězství měla vedle gólmana také první útočná formace. Každý z jejích členů zakončil zápas s totožnou bilancí jednoho vstřeleného gólu a dvou finálních přihrávek.

Padesátiletému Simpsonovi mohla napomoci k úspěchu znalost kanadského hokeje jako takového, což naznačil i jeho trenérský protějšek na kanadské střídačce Craig McTavish. „Z dobrého začátku jsme nic nevytěžili a nevedlo se nám ani v přesilovkách. Sean však na nás připravil svůj tým velmi dobře,“ ocenil McTavish.

Autor:

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?

Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...