Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Pořiďte si zbraň,‘ vybízejí Svobodní v kampani. Přibývá lidí a tím i násilí, tvrdí

Česko

  16:28
PRAHA - „Zbraň každému rozumnému člověku,“ tak zní heslo na billboardu Strany svobodných občanů. Údajně to ale není návrh k militarizaci české společnosti, ale, jak tvrdí místopředseda strany František Matějka, snaha o vyvážení stavu, kdy rozumní lidé mají zbraní zkrátka málo.

Billboard Strana svobodných občanů (Svobodní), "Zbraň každému rozumnému člověku" foto: MAFRA - František Vlček

Kampaň strany Svobodných reaguje na snahy Evropské komise, která po listopadových útocích v Paříži navrhuje zakázat držení samonabíjejících pušek jako je AK-47, zakázat prodej zbraní a střeliva přes internet i jinak regulovat dostupnost zbraní a ozbrojenost evropských občanů a centralizovat registr zbraní všech zemí osmadvacítky. To se straně Svobodných nelíbí.

Předsedou Svobodných se znovu stal Petr Mach

Regulace se totiž týká legálního prodeje zbraní a podle odpůrců EU tak postihuje oblast, ze které si případní teroristé stejně zbraně nepořizují. Ti nakupují na černém trhu. Naopak snaha prý omezí možnou ochranu řádných občanů proti násilí.

Ze začátku prohlášení místopředseda strany František Matějka argumentuje abstraktní podstatou zbraní, která se nikdy nezměnila ani změnit nemůže, a proto bychom si na ně měli zvyknout a pokud se považujeme za „rozumné lidi“, měli bychom si střelnou zbraň pořídit, jelikož doma stejně už máme kladivo a nůž.

Rozlišení na „rozumné a nerozumné“ občany je přitom klíčové, prvním slouží zbraně k obraně, druhým k útoku. Ti druzí přitom mají zbraní víc, tak by je ti první měli dohnat, uvádí se v prohlášení. „ A protože planeta není nafukovací, musí se na ní vejít všichni a není úniku. Z prosté selské logiky plyne, že na stejně velké ploše je stále více lidí inklinujících k násilí, a že na stejné ploše je stále více potenciálních obětí. Samostatnou kapitolou je pak současná vlna migrace, se kterou do Evropy přicházejí lidé z oblastí, kde je násilí v různých formách mnohdy běžnou součástí jejich životů,“ tvrdí strana. Proto se prý ti rozumní mají vyzbrojit a nemá jim to být zakazováno a nemají v tom být omezováni,

Matějka také zpochybňuje schopnosti státu ochránit občany a zaručit jim svobodu. Naznačuje, že svobodu si musí člověk pohlídat sám se zbraní v ruce, jelikož státní zřízení ze své podstaty může svobodu jen brát, což je od politické strany nezvyklý názor.

Přes sto masových střeleb v USA za posledních 50 let. Zemřelo při nich téměř 800 lidí

Reakce na facebooku, kde se zpráva a fotografie billboardu objevila na účtu Petra Macha, předsedy strany, byly různé. Někteří lidé uznali, že na ozbrojení „slušných a rozumných“ občanů něco je, zatímco odpůrci například obviňovali Svobodné, že mají „natrumpováno v hlavě“. Právě Donald Trump je totiž znám pozitivním přístupem ke zbraním, zatímco prezident Obama vyzývá k většímu dohledu nad dostupností zbraní.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...