Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 2 °C občasný déšť Předplatné LN
4. července 2016 7:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Porodím za vás. Cena půl milionu. Zájem o náhradní mateřství v Česku narůstá

Porod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Porod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Jmenujeme se Lucie a Jan, je nám 29 a 30 let. Okolnosti nás přinutily brouzdat po internetu a hledat možná právě vás. Ženu, která by nám pomohla od našeho trápení a byla by ochotná odnosit nám vytoužené miminko.

Těmito slovy zareagoval pár na inzerát ženy, která se nabízela jako náhradní matka. V diskusních fórech se podobné příspěvky objevují často. A podle center reprodukční medicíny počet případů, kdy se obě strany nakonec dohodnou, v tuzemsku roste.

„Důvodem je nárůst patologických stavů u žen, jejichž řešením je náhradní mateřství,“ sdělila LN Milada Brandejská, vedoucí IVF programu kliniky Gennet.

Statistiky, kolik žen odnosí dítě jinému páru, neexistují. Podle odhadů jde dosud o stovky případů. Náhradní matky se hlásí hlavně kvůli finančnímu benefitu. Odměna je různá, hovoří se o 300 až 500 tisících korunách. Jen v ojedinělých případech jde o ryzí pomoc.

Dále v pondělních Lidových novinách čtěte

  • Lázně ožívají. Hlavně díky dětem

Vany pro koupele ve tvaru loďky, strop jako nebe, posetý mikrožárovkami – hvězdami, válce s umělými rybičkami, kabinky coby lodní kajuty. Balneoprovoz v dětském oddělení Lázní Luhačovice připomíná vodní svět. Investice za 15 milionů korun má upoutat pozornost dětských pacientů a zabavit je po dobu uhličité koupele, kdy musejí setrvat v klidu.

Podobné projekty jsou skoro nutností. Po letech krize se totiž děti ve velkém vracejí do lázní. „Nárůst počtu pacientů je viditelný, ale největší je právě u dětí. Lázeňská péče se pro ně stala opět dostupnější. Pomohlo hlavně to, že už se nemusí platit regulační poplatek sto korun za den na dítě plus dalších sto na doprovod. Při pobytu na 28 dní to představuje viditelnou úsporu,“ popisuje změny šéf Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.

Lidové noviny
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.