Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Porodné bude nižší o 4700 korun

Česko

PRAHA Jak se vládní reforma dotkne rodin s malými dětmi? Systémové zásahy v oblasti dětských přídavků jsou nejvíce diskutovanou částí reformního balíku.

Vláda přišla s konceptem „třírychlostní dovolené“. Ten vychází z toho, že si rodič sám může zvolit, jak dlouho chce zůstat s dítětem doma, a od toho by se odvíjela výše rodičovského příspěvku. Za čtyři roky celodenní péče by matka (případně otec) pobírala částku 3800 korun měsíčně (snížené čerpání). Za tři roky by to bylo 7600 korun (klasické čerpání) a za dva roky 11 400 korun (zvýšené čerpání). Rodičům, kteří si ale zvolí pomalejší čerpání na čtyři roky, by se mělo podle nového pozměňovacího návrhu vládní koalice vyplácet 7600 korun měsíčně po dobu 21 měsíců od narození dítěte. Do té doby mohou ještě požádat o klasické nebo zrychlené čerpání. Pokud ne, po jednadvacátém měsíci se jim automaticky začne vyplácet částka pouze 3800 korun měsíčně. Smyslem „nejrychlejší“ varianty je umožnit rodiči brzký návrat do zaměstnání.

Opozice: je to diskriminace

Podle vládní koalice bude navrhovaný systém stále patřit mezi nejštědřejší v Evropě, i když dojde k mírnému snížení výdajů na rodičovský příspěvek.

Opozici se však návrh třírychlostní dovolené nelíbí. „Zavání mi to diskriminací. Myslím si, že rozhodnutí, jak dlouho kdo chce být na rodičovské dovolené, je jeho svobodná vůle a rodičovský příspěvek by měl být po čtyři roky stejný a měl by oscilovat kolem minimální mzdy,“ vysvětlil komunistický poslanec Miroslav Opálka, proč je návrh ministerstva práce a sociálních věcí pro jeho stranu nepřijatelný.

Oproti dnešku chce vláda snížit i výši porodného. Zatímco dnes tvoří 17 760 korun, reformní balík počítá se snížením na 13 tisíc korun na každé dítě bez ohledu na počet narozených dětí nebo jejich pořadí. Původní vládní návrh přitom zněl 15 tisíc na první dítě a 13 tisíc na každé další.

Ministerstvo financí chce ale dětem přilepšit. Sleva na dani z příjmů na dítě se zvýší z původně navrhovaných 10 440 na 10 680 korun ročně a podstatně se zvýší také roční daňový bonus na dítě. „Důvodem změny ve vládním návrhu je snaha kompenzovat zavedení poplatků u lékaře i za děti,“ sdělila LN náměstkyně ministra financí Dana Trezziová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!