21. září 2011 15:34, aktualizováno  17:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Porodní asistentka zaplatí miliony za nepovedený porod

U Obvodního soudu pro Prahu 3 pokračoval proces s prezidentkou Unie porodních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U Obvodního soudu pro Prahu 3 pokračoval proces s prezidentkou Unie porodních... | foto: Lidové noviny

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 3 vynesl verdikt nad prezidentkou Unie porodních asistentek Ivanou Königsmarkovou: za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti vyfasovala dvouletý podmíněný trest. Senát tak z části vyslyšel obžalobu, podle které neoprávněně vedla komplikovaný domácí porod.

Novorozenec se během porodu v roce 2009 dusil a kvůli nedostatku kyslíku měl těžce poškozený mozek. Dítě přežívalo na přístrojích 20 měsíců, letos v březnu zemřelo. Königsmarkovou soud potrestal i zákazem činnosti na pět let a má uhradit zdravotní pojišťovně výdaje 2,7 milionu.

Rozhodnutí není pravomocné, Königsmarková se proti němu na místě odvolala.

Je přesvědčena, že nepochybila. Lhůtu na dovolání si ponechaly zástupkyně rodiny zemřelého chlapce a právnička pojišťovny, státní zástupkyně Iva Brücklerová se svého práva vzdala. Soud podle ní plně vyhověl jejímu návrhu na potrestání porodní asistentky.

Königsmarková asistovala v červenci 2009 u porodu v Jagellonské ulici v Praze 3. Dítě se začalo dusit a vdechlo zkalenou plodovou vodu. Porodní asistentka však podle obžaloby zdravotní problémy včas nerozpoznala a adekvátně nezareagovala. Neměla prý ani vybavení potřebné pro zákrok v případě potíží a chybělo jí také oprávnění k vedení porodu.

ČTĚTE TAKÉ:

Königsmarková připustila, že platnou registraci nemá. Je však přesvědčena o tom, že při porodu chybu neudělala.

"Jednala jsem v rozsahu svých nejlepších znalostí a dovedností," uvedla. Do chvíle, kdy se dítě narodilo, podle ní nic nenasvědčovalo tomu, že nastanou komplikace. U ženy při prohlídkách zaznamenala pouze vyšší tlak. Její advokát Richard Hořejší pak doplnil, že Königsmarková bere vždy jen nerizikové rodičky. Matka zemřelého chlapce jí prý ale o svých předchozích problémech neřekla.

Částečnou vinu rodičky připustila i soudkyně. Žena podle ní věděla, že její první porod museli lékaři za pomoci prášků urychlovat, při druhém se dítě na chvíli dusilo. Navíc navštěvovala školu pro porodní asistentky, a věděla tedy o porodech více než ostatní. Nejela však do nemocnice, i když porod trval přes 40 hodin. Záchranáře spolu s manželem a Königsmarkovou zavolali až poté, co se chlapec narodil a nedýchal.

"Tento trestní proces rozhodně není odpovědí na otázku, zda domácí porody ano, či ne," začala odůvodnění svého verdiktu soudkyně. Připustila však, že gynekologická a porodnická společnost, ministerstvo zdravotnictví a nemocnice nemají příliš vůle s porodními asistentkami spolupracovat a práci jim neulehčují. Nejsou schopni s nimi najít ohledně domácích porodů kompromisní řešení. K zanedbání péče pak mohlo podle Kutzlerové dojít i v nemocnici, kde je veškeré technické vybavení.

Lékařce záchranné služby se nakonec povedlo chlapce rozdýchat a odvezla ho do Ústavu péče o matku a dítě v Podolí. Podle tamějších doktorů není jasné, proč se dítě dusilo. Vyloučili však, že by mohlo jít o vrozenou vadu. Další lékař pak u soudu uvedl, že už vyšší tlak matky svědčí o rizikovém těhotenství.

ČTK, Lidovky.cz