Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Porodnice ani školky nestíhají

Česko

  8:38
PRAHA - Dětí je moc. Těhotné ženy se musí dopředu registrovat v porodnicích a mateřské školy nápor často nestíhají.

Děti - ilustrační foto. foto: Zavoral LiborČTK

V roce 1998 se v pražském Ústavu pro péči o matku a dítě narodilo dva tisíce miminek. Loni to byl už více než dvojnásobek. Zvládli tu přesně 4670 porodů. Tato čísla dobře ukazují trend, který v Česku trvá několik posledních let. Porodnost je rekordní a loni se podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu narodilo dokonce nejvíce dětí od roku 1993.

Porodníci se kvůli tomu téměř nezastaví. „Množství práce exponenciálně rostě. Nároky na personál jsou enormní,“ říká ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí Jaroslav Feyereisl.

Podobně to vypadá i v jiných velkých porodnicích. Loni, kdy Česko zachvátil rekordní babyboom, porodnice přistoupila k nezvyklému kroku. Ženy v jiném stavu se sem musí dopředu registrovat, a to prakticky už od prvního měsíce těhotenství. V této praxi chce porodnice vytrvat i letos. „Měsíčně provedeme maximálně 420 porodů. Další ženy už neregistrujeme a posíláme je do jiných pracovišť,“ říká Feyereisl.

Více dětí než obvykle se rodí posledních pět let. Podle demografů je to tím, že silné populační ročníky ze 70. let minulého století začaly samy zakládat rodiny. Odborníci odhadují, že vysoká porodnost potrvá ještě asi dva až pět let.

Zvládnout zvýšený počet nově narozených dětí dělá vedle porodnic potíže také mateřským školám. Těch je dlouhodobě nedostatek. Umístit do školky dítě, které má bydliště mimo město, je dnes už skoro nemožné.

Ředitelé mateřinek se rovněž brání přijímat děti, které mají doma mladšího sourozence. Argumentují tím, že se o ně může postarat jejich matka, toho času tak jako tak na mateřské dovolené.

Ministerstvo školství však nemůže s nedostatkem mateřinek nic dělat. Školky totiž spadají pod obce. Ministerstvo však hodlá na regionální politiky apelovat alespoň v tom, aby k případnému rušení mateřských a základních škol přistupovali s ohledem na nynější demografickou situaci.

Firemní školky jsou spíš rarita Problém s nedostatkem míst ve školkách by mohly pomoci vyřešit firmy, kdyby pro své zaměstnance zřídily vlastní mateřinky. Společnosti se však do toho příliš nehrnou. Raději ženám, které mají malé děti, přispívají na hlídání nebo soukromou školku. Firemní mateřinky jsou zatím spíše raritou. Školku ale zajistila například brněnská Mosilana, kde pracuje 900 žen. O zřízení vlastního dětského koutu uvažuje například i firma Osram v Bruntále.
Další podrobnosti
si přečtěte v pátečním vydání deníku