Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Porodnice jsou plné, Podolí se možná rozšíří

Česko

PRAHA Nápor v pražských porodnicích neutichá. Kdo tu chce rodit, musí se registrovat co nejdříve. Po těchto porodnicích je totiž velká poptávka.

„Důvodem není jen to, že letos rodí více žen. Ten rozhodující důvod, proč pražské porodnice praskají ve švech, je přesun rodiček do Prahy, a to nejen ze Středočeského kraje,“ vysvětluje ředitel Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí Jaroslav Feyereisl.

Jeho ústav prý už uvažuje o dalším rozšíření kapacity lůžek pro matky a děti po porodu. Ty zůstávají po porodu v porodnici ještě 72 hodin, kdy lékaři sledují zdraví dítěte a očkují ho. „Na porodním sále jich porodíme hodně, ale pak je nemáme kam uložit. Péče v terénu zatím není tak spolehlivá, abychom mohli provádět ambulantní porody a po nich posílat ženy rovnou domů,“ uvádí Feyereisl.

Problém se ale už netýká jen velkých pražských porodnic. Ženy to pocítí hlavně na pohodlí - nejenže se na ně v oblíbených porodnicích možná nedostane nadstandardní pokoj, některé porodnice umísťují čerstvé maminky i na pokoje jiných oddělení v rámci nemocnice. Určité kvóty už zavedla i porodnice v Ústí nad Labem.

Autor: