Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Porodnice propaguje vitaminy

Česko

Nejznámější česká porodnice - Ústav pro péči o matku a dítě - tají, co za reklamu dostala

PRAHA „Vitaminů máme spoustu. Všechny jsou skoro stejné, ale tenhle doporučuje Ústav pro péči o matku a dítě. Tak si vezměte třeba ten,“ hlásí lékárnice těhotné Janě, která se přišla pozeptat, který vitamin by mohla v těhotenství užívat.

Zatímco většina odborníků je velmi zdrženlivá v doporučování multivitaminových preparátů a spíš těhotným radí pestrou stravu, Ústav pro péči o matku a dítě v pražském Podolí razí úplně jinou cestu.

Vysvětlovat nic nebudeme

Na vitaminovém výrobku Mamavit farmaceutické společnosti GreenSwan najde každá žena nápis: Doporučuje Ústav pro péči o matku a dítě. Připojen je také podpis ředitele ústavu Jaroslava Feyereisla. Proč si jedna z nejznámějších porodnic v Česku vybrala zrovna tyto vitaminy? A co za takovou propagaci vůbec dostala? Na tyto otázky ředitel Feyereisl neodpověděl. „Pan ředitel odmítá na takové otázky odpovídat,“ vzkázal přes svého mluvčího. Firma Green Swan na podobné dotazy nereaguje.

Jenže ředitel Feyereisl nakonec bude muset „na kobereček“. Ministerstvu zdravotnictví se totiž taková propagace jednoho konkrétního výrobku vůbec nelíbí. „Jako zřizovatele mě bude velmi zajímat, za jakých podmínek tato dohoda vznikla. Je to zcela nepochybně obchodní jednání a já si vyžádám veškeré podklady,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

Reklamu, ke které se podolská porodnice propůjčila, kritizuje i viceprezidentka porodních asistentek Ivana Königsmarková.

„Je to velmi neetické. Těhotné ženy by se vždy měly snažit získávat informace ze dvou zdrojů. Je to taková ta dobrá víra, že mi můj doktor dobře poradí a já pro své dítě udělám maximum,“ tvrdí Königsmarková, která těhotným braní vitaminů nedoporučuje. Podolský Ústav pro péči o matku a dítě se navíc s největší pravděpodobností neopírá ani o nezávislou vědeckou studii. Státní zdravotní ústav, který schvaluje uvedení potravinových doplňků na tuzemský trh, dokonce popírá, že by výrobek Mamavit měl oproti jiným nějaké speciální složení nebo účinky.

„Žádné srovnání jsme nedělali. Pokud posuzujeme vitaminy pro těhotné, tak tam se jen hlídá obsah vitaminu A. Víceméně všechny tyto preparáty jsou ale stejné,“ tvrdí Daniela Winklerová ze Státního zdravotního ústavu.

EU chystá přísnější pravidla

Do budoucna se ale již chystá podstatná změna. Evropská komise si totiž hodlá posvítit na veškeré zdravotnické údaje, které jsou uváděny na obalech nejrůznějších potravinových doplňků a výrobků.

Už teď je více než jasné, že například doporučení podolské porodnice, které je otištěno na každé krabičce multivitaminů Mamavit, tam už nadále nebude moci být. Doporučovat léky či potravinové doplňky budou moci napříště už jen specializované odborné společnosti, a to výhradně na základě příslušných vědeckých studií.

Co je Ústav pro péči o matku a dítě

Ústav (ÚPMD), který je zřejmě i nejznámější českou porodnicí, vznikl v roce 1951 spojením III. gynekologicko-porodnické kliniky a Kliniky péče o kojence. Cílem tohoto projektu bylo především zavedení užší spolupráce pediatrů a porodníků již na porodním sále. ÚPMD je resortním ústavem ministerstva zdravotnictví. V jeho čele v současné době stojí ředitel Jaroslav Feyereisl. V loňském žebříčku hodnocení kvality nemocnic spadajících pod správu ministerstva se tento ústav umístil na prvním místě.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!
SOUTĚŽ: Vyhrajte vibrátor a užijte si zábavné Vánoce!

Postelové hrátky už nemusí být nudné nebo stereotypní. Chce to trochu jiskru. Jak ji zažehnout? Vyhrajte vibrátor We-Vibe nebo Womanizer v hodnotě...

Mohlo by vás zajímat