„Případ řešíme i s našim právním oddělením. Vyzvali jsme pana doktora, aby fotografie ze sociálních sítí stáhl,“ potvrdila iDNES.cz mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Marie Heřmánková. Ve smazaném příspěvku lékař publikoval zezadu pořízené snímky dvou obézních pacientek, jedné o hmotnosti 130 kilogramů a druhé s váhou 200 kg, na kterých chtěl ilustrovat nárůst počtu obézních rodiček.
Zatímco někteří lidé na sociálních sítích i čtenáři iDNES.cz porodníka chválili, že tímto burcujícím způsobem rozpoutal diskusi o závažném problému, kterým je klesající porodnost a zvyšující se počet obézních rodiček, většina diskutujících ho naopak kritizovala. Mnozí žádali, ať se omluví a fotografie smaže. I podle řady lékařů totiž překročil hranice etiky.
Přímo na Instagramu se k příspěvku profesora Pařízka kriticky vyjádřila například dětská lékařka Eva Klásková. „Lékař má samozřejmě pravdu v tom, že například u obézních těhotných žen je vyšší riziko vývojových vad plodu i dalších komplikací. Ale způsob, jakým na to upozornil, je podle mě špatný. Předpokládám, že k tomu neměl informovaný souhlas pacientek, jejichž nahé fotografie zveřejnil. Ale i kdyby měl, narušil tím intimitu žen v nejkřehčích chvílích, kdy se mu svěřily do péče,“ míní lékařka.
Podle ní je správné, že porodník fotografie ze sociálních sítí nakonec smazal. Podotkla, že řada lékařů má k dispozici fotografie medicínsky zajímavých nálezů, které by mohly běžnou populaci šokovat. Ty ale vždy získávají s písemným souhlasem pacientů k využití pro odborné publikace nebo třeba výuku studentů.
„Nikdy je nepoužijeme k soukromým účelům, a už vůbec ne na sociálních sítích. A vždy respektujeme anonymitu pacientů. Navíc mi není jasné, koho tím chtěl lékař oslovit. Pokud obézní ženy, pak je třeba volit jinou formu komunikace, jak je motivovat ke zdravější životosprávě. Pokud lékaře, pak to nedává smysl, protože všichni víme, jak obézní ženy vypadají. Ať přijde k lékaři pacient ‚tlustý, tenký, chudý nebo bohatý‘, vždy se na nás obracejí s důvěrou a my musíme respektovat jejich důstojnost a ne je zraňovat, o lékařském tajemství nemluvě,“ dodává Klásková.
Stejný názor má i gynekolog a náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer. „Záměr měl asi dobrý, ale zveřejnění fotografií nahých pacientek nemocnice na sociálních sítích je za hranou. Příčí se to lékařské etice. Nesmí se to dít,“ míní lékař.
Antonín Pařízek řekl redakci iDNES.cz, že obvykle nemaže žádné ze svých příspěvků na sociálních sítích, a to ani vulgární a dehonestující komentáře pod nimi. Tentokrát smazal na Facebooku jen snímky žen a na Instagramu celý příspěvek i s komentáři poté, co ho k tomu ve čtvrtek vyzval zaměstnavatel. Sám je ale přesvědčený, že zveřejněním snímků neudělal chybu.
„Obezita je velký problém. Je to zabiják nejen plodů v těhotenství, ale i lidí v jejich pozdějším věku, snižuje kvalitu a délku života. Světová zdravotnická organizace přiléhavě popisuje obezitu jako jeden z nejviditelnějších, ale zároveň nejzanedbávanějších problémů veřejného zdraví, který hrozí zdecimovat více i méně rozvinuté země. Medicína těmto ženám umí pomoci, ale ony zůstávají často bohužel pouze u jednoho dítěte. A právě na to jsem chtěl upozornit,“ říká profesor Pařízek.
Podotkl, že vše bylo zveřejněno v kontextu s dnes často diskutovaným tématem dramatického snížení porodnosti v Česku. Je přesvědčený, že kdyby tam nedal zmíněné fotografie, které vyvolaly rozporuplné reakce, nikdo si toho ani nevšimne.
„Čekal jsem, že to vyvolá pozornost, ale nečekal jsem až tolik nenávisti. Od řady lidí, kolegů lékařů, porodních asistentek i z novinářské obce se mi dostalo obratem podpory a několik právních kanceláří mi nabídlo své služby. Fotografie byly pořízeny se souhlasem dotyčných žen, které byly s jejich užitím obeznámeny. Jsou anonymizovány v souladu s etickými principy i ochranou osobních údajů. Z postoje žen na fotografiích je zřetelné, že s focením souhlasily a nebyly do něj nijak nuceny,“ tvrdí lékař.
Porušení pracovních povinností
Vedení Všeobecné fakultní nemocnice to ale vidí jinak. „Jako zaměstnavatel kvalifikujeme jednání zaměstnance spočívající v publikaci fotografií pacientek na sociálních sítích za závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů a za jednání v rozporu s oprávněnými zájmy zaměstnavatele. Z tohoto jednání, kterým bezesporu došlo k negativní publicitě a poškození zájmů a dobrého jména VFN, vyvodíme adekvátní důsledky ve smyslu příslušných ustanovení zákoníku práce,“ uvedla ve čtvrtek po poledni mluvčí nemocnice Heřmánková.
Dodala, že vedení nemocnice velmi mrzí, pokud se kohokoliv z pacientek či jejich blízkých dotkl nevhodný obsah zveřejněný na soukromém profilu na sociálních sítích jednoho ze zaměstnanců. „Situaci řešíme s maximální vážností a přijímáme adekvátní opatření, aby se podobná situace, která je v rozporu s hodnotami naší nemocnice, již neopakovala. Celá VFN, stejně jako naše klinika Gynekologie, porodnictví a neonatologie, staví na respektu, empatii a profesionální péči o každého bez rozdílu,“ ujišťuje Heřmánková.


















