130 let

Porovnejte si poplatky u pojištění

Česko

V sazebnících investičního pojištění se objevuje celá řada poplatků: vstupní, poplatky z pojistného i administrativní poplatky. Pomoci mohou ukazatele PER a TER.

Některé poplatky u investičního životního pojištění jsou v absolutní výši a slouží k úhradě fixních nákladů pojišťovny. Jiné poplatky jsou stanoveny v procentní výši a slouží k úhradě nákladů, které se navíc mění s výší platby pojistného (např. počáteční a následná provize zprostředkovateli). Celkovou výši poplatků z pojistného odhaluje ukazatel PER (Product Expense Ratio) a klientům sděluje, kolik procent ze zaplaceného pojistného nebude investováno, ale použito na poplatky. Poplatky z pojistného jsou součástí sazebníků pojišťoven a postup výpočtu PER můžete nalézt na stránce www.produktovelisty.cz. Tím je dosažena jednoduchá ověřitelnost hodnot PER.

Díky tomuto ukazateli můžeme například jednoduše zjistit, zda poplatky z pojistného nepřesáhnou získanou daňovou úsporu. Ta se letos snížila na 15 % z pojistného a v příštím roce klesne dále na 12,5 %.

Z ukazatele PER, resp. ze struktury jeho výpočtu, můžeme vyčíst podíl jednotlivých typů poplatků na celkové nákladovosti. Můžeme tedy studovat, jaká část z celkových poplatků je příjmem pojišťovny a jaká zprostředkovatele.

U smluv investičního životního pojištění sjednaných na 30 let s roční platbou 12 tisíc korun si pojišťovny v průměru strhnou na náklady přibližně 13 % ze zaplaceného pojistného - pro přesné údaje viz box.

Je však nutné upozornit, že PER je pouze dílčím ukazatelem nákladovosti pojištění. Zabývá se pouze poplatky z pojistného, nikoli manažerskými a dalšími poplatky z objemu spravovaných aktiv. Uvedené srovnání proto nelze zaměňovat s analýzou nákladovosti ani produktovým doporučením.

Ukazatele TER a TANK Celkovou nákladovost je možné hodnotit prostřednictvím ukazatele TER (Total Expense Ratio). V tuto chvíli však pojišťovny nemají povinnost zveřejňovat syntetický TER fondů navázaných na pojištění. Tento ukazatel je možné zjistit jen u několika produktů.

Kromě výše poplatků je současně pro zjištění výhodnosti pojištění nutné hodnotit i rozsah a cenu pojistného krytí, flexibilitu pojištění, zahrnuté garance a celou řadu dalších parametrů.

Jiným ukazatelem celkové nákladovosti je TANK, který zohledňuje nejen výši poplatků z pojistného, ale snaží se odhadnout i celkovou výši management fee.

Z provedených srovnání tedy plyne, že výše poplatků u většiny produktů investičního životního pojištění je vyšší, než se obecně předpokládá, a daňová výhoda je většinou nenahradí. Evidentní je i to, že u některých produktů pojišťovny nezveřejňují všechny poplatky (například Česká pojišťovna u produktu Dynamik Plus nebo Profi Invest). Protože rozdíly v nákladovosti jednotlivých pojištění jsou zásadní, vyplatí se dobře si pojistný produkt vybírat.

Kolik si pojišťovna vezme na pojistném

Pojišťovna Tarif PER - 30 let,

1000 Kč měsíčně

1. AXA T100P* 9,6 %

2. AVIVA LIFEINVEST 10,5 %

3. KOOPERATIVA

PERSPEKTIVA 11,7 %

4. AMCICO AIG LIFE

AMCICO INVEST 12 %

5. ALLIANZ RYTMUS 12,8 %

6. PČS FLEXI INVEST 12,9 %

7. AEGON INVEST & LIVE 13,2 %

8. ING INVESTOR T150 13,2 %

9. GENERALI

Pojišťovna Tarif PER - 30 let

FUTURE 13,6 %

10. ČPP EVR. PENZE 13,8 %

11. WUESTENROT, ŽIV. POJ.

INVEST 16,2 %

12. ČSOB POJIŠŤOVNA

VARIACE 16,7 %

13. ČESKÁ POJIŠŤOVNA

DYNAMIK PLUS

nelze spočítat, nezveřejňují poplatky

* zvýhodněný tarif prodávaný

finančními poradci Partners

O autorovi| DUŠAN ŠÍDLO, Autor je redaktorem finančního serveru Finmag.cz

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás