130 let

Portugalsko krok od bankrotu

Česko

Portugalská opozice odmítla vládní škrty. Premiér Sócrates podal demisi

LISABON Portugalská opozice nepodpořila rozpočtové škrty. Pro návrh hlasovali pouze členové vládní Socialistické strany, která má jen 97 z 230 mandátů. Premiér José Sócrates ještě během jednání opustil parlament a zamířil za prezidentem Silvou. V pozdních večerních hodinách pak premiér oznámil svou demisi. Jeho vláda nicméně bude zemi spravovat až do jmenování nového kabinetu.

„Naše země se ocitla v politické krizi v nejméně vhodný okamžik,“ prohlásil Sócrates poté, co opustil prezidentský palác.

Portugalsku nevěří ratingové agentury a trhy pochybují o tom, že zvládne své dluhy. Mluvčí Mezinárodního měnového fondu (MFF) včera uvedla, že Portugalci o finanční pomoc nepožádali. Portugalsko se každopádně ocitlo v politické křeči, která ohrožuje jeho ekonomickou budoucnost. V současnosti si Portugalsko půjčuje na trhu za daleko vyšší úroky, než by získalo v případě žádosti o finanční pomoc. Chvíle, kdy Lisabon požádá Evropskou unii a MFF o záchranu, se tak zdá být jen otázkou času.

Euro nicméně na výsledek hlasování výrazněji nereagovalo. „Poslední události sice zvyšují pravděpodobnost, že Portugalsko požádá o finanční pomoc. Trhy ale už byly na tuto možnost do značné míry připraveny,“ řekl agentuře Reuters hlavní analytik Forex.com Brian Dolan.

Portugalsko se tak nejspíš přidá k Řecku a Irsku, které se musely na Brusel a MFF obrátit poté, co trhy ztratily důvěru ve schopnost tamních vlád zvládnout zadlužení. Mnozí ekonomové ale varují, že Portugalsko je poslední zemí, která bude moci čerpat peníze z fondu EU, aniž by bylo ohroženo euro.

V loňském roce skončilo Portugalsko se schodkem státního rozpočtu ve výši sedmi procent HDP. Aby Lisabon tento schodek snížil na letos plánovaných 4,6 procenta, škrtala vláda ve zdravotnictví, infrastruktuře či sociálních službách. Jenže při včerejším hlasováním o dalších úsporách v sociální oblasti, zvýšení daní a zvýšení poplatků ve veřejné dopravě opozice oznámila, že vládní plány zašly příliš daleko. Je nyní na řadě Španělsko?

Portugalský finanční kolaps může „zažehnout“ nervozitu finančních trhů ohledně Španělska. Analytici však připodobňují situaci Portugalska spíše k Irsku.

„Pokud se podíváme například na vývoj výnosů státních dluhopisů, investoři mají celkem jasno - riziko bankrotu Portugalska se nyní blíží Irsku, které již o pomoc požádalo. Naopak riziko ve Španělsku je výrazně nižší a má daleko blíže k situaci Itálie než Portugalska,“ míní Marek Hatlapatka, analytik společnosti Cyrrus, a zároveň dodává, že lze počítat i s dalším snížením hodnocení země ratingovými agenturami.

Věřiteli Portugalska jsou i španělské banky, jež jsou do velké míry příčinou španělských hospodářských těžkostí. I proto se trhy teď soustředí spíše na situaci ve Španělsku.

Portugalsko bude k přijetí pomoci tlačit i klíčový summit EU, který dnes začíná v Bruselu. Na setkání nejvyšších představitelů jednotlivých zemí by mělo dojít k zásadní ekonomické reorganizaci EU. Podle odborníků může balík opatření vyústit v takzvanou „dvourychlostní Evropu“. K dohodě je ovšem stále daleko a lídry členských států čekají náročná jednání.

Summit EU by měl rovněž schválit Evropský stabilizační mechanismus (ESM), který má v roce 2013 nahradit současný záchranný fond (EFSF).

Investoři ale varují, že kvůli ESM zaplatí zadlužené státy na úrocích z dluhopisů více než doposud nebo že o jejich dluhopisy nebude vůbec zájem. Nový systém totiž navrhuje, aby soukromí investoři při bankrotu státu přišli během vyplácení pohledávek na řadu až jako poslední.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás