Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poškozený pomník dráždí Rusy

Česko

BRNO Ruské ministerstvo zahraničí znovu protestuje kvůli útokům na pomníky v Brně. Oficiálně požádalo Českou republiku, aby zabránila poškozování a ničení monumentů připomínajících konec druhé světové války.

Reagovalo tak na vandala, který minulý týden poničil podstavec pomníku Osvobození na Moravském náměstí v Brně. O kamenné kvádry roztříštil několik lahví naplněných barvou.

Protestní nótě nezabránilo ani to, že je již socha očištěna. Viníka totiž policie nenašla. „Trváme na důsledném vyšetření tohoto činu a nalezení viníků,“ vzkázaly ruské úřady do Brna.

Je to v krátké době podruhé, co z Moskvy zaznívá tak nekompromisní stanovisko kvůli ničení válečných pomníků v Brně. Již před půl rokem ministerstvo protestovalo, když místostarosta městské části Královo Pole René Pelán (ODS) nechal z pomníku v parku Kadetka vybrousit reliéf kladiva a srpu. Tvrdil, že symboly, jež tam vedení města nechalo vrátit při opravách monumentu, jsou propagací komunismu. Pelán později zaplatil výměnu poškozené kamenné desky za novou a státní zástupce souhlasil s podmínečným zastavením jeho stíhání. Představitelé magistrátu i přes protesty Konfederace politických vězňů a dalších odborníků oznámili, že chtějí, aby se na královopolský pomník vrátil srp a kladivo v původní podobě.

Rusové tvrdí, že útoků na památníky přibývá

Podle Rusů je to v České republice za půl roku desátý případ zneuctění vojenských hřbitovů a památníků sovětských padlých z druhé světové války. Takové případy jsou podle nich v rozporu s dvoustrannými dohodami o udržování vojenských hřbitovů i s univerzálními principy úcty k památce padlých. Na rozdíl od královopolského případu není obří pomník na Moravském náměstí součástí vojenského pohřebiště - Rusů se však situace dotýká tím více, že má podobu ruského vojáka. I jeho součástí byl dříve symbol srpu a kladiva, a navíc texty Stalinových rozkazů k osvobození Brna. Ty však po sérii protestů nechali odstranit radní už na začátku 90. let.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat