Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poškozený pomník dráždí Rusy

Česko

BRNO Ruské ministerstvo zahraničí poslalo do České republiky další oficiální protest kvůli opakovanému ničení památníků připomínajících konec druhé světové války. Reagovalo tak na vandala, který minulý týden barvou postříkal podstavec pomníku Osvobození na Moravském náměstí v Brně.

Nótě nezabránilo ani to, že je již socha očištěna. Viníka totiž policie stále nenašla. „Trváme na důsledném vyšetření tohoto činu a nalezení viníků,“ vzkázaly ruské úřady.

Je to v krátké době podruhé, co z Moskvy zaznívá tak nekompromisní stanovisko kvůli ničení válečných pomníků v Brně. Již před půl rokem ministerstvo protestovalo, když místostarosta městské části Královo Pole René Pelán (ODS) nechal z tamního pomníku vybrousit symbol kladiva a srpu. Tvrdil, že symboly, jež tam vedení města nechalo vrátit při opravách monumentu, jsou propagací komunismu. Pelán později zaplatil výměnu desky za novou a státní zástupce souhlasil se zastavením jeho stíhání.

Podle Rusů je to v ČR za půl roku desátý případ zneuctění vojenských hřbitovů a památníků sovětských padlých z II. světové války.

Na rozdíl od královopolského případu není obří pomník na Moravském náměstí součástí vojenského pohřebiště - Rusů se však situace dotýká tím spíše, že má podobu ruského vojáka. I jeho součástí byl dříve symbol srpu a kladiva, a navíc texty Stalinových rozkazů k osvobození Brna. Ty však po sérii protestů nechali odstranit radní už na začátku 90. let.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat