Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poškozený pomník dráždí Rusy

Česko

  11:50
BRNO - Ruské ministerstvo zahraničí znovu protestuje kvůli útokům na pomníky v Brně. Oficiálně požádalo Českou republiku, aby zabránila poškozování a ničení monumentů připomínajících konec druhé světové války.

Poničený podstavec pomníku Osvobození na Moravském náměstí v Brně. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Reagovalo tak na vandala, který minulý týden poničil podstavec pomníku Osvobození na Moravském náměstí v Brně. O kamenné kvádry roztříštil několik lahví naplněných barvou.

Protestní nótě nezabránilo ani to, že je již socha očištěna. Viníka totiž policie nenašla. „Trváme na důsledném vyšetření tohoto činu a nalezení viníků,“ vzkázaly ruské úřady do Brna.

Je to v krátké době podruhé, co z Moskvy zaznívá tak nekompromisní stanovisko kvůli ničení válečných pomníků v Brně. Již před půl rokem ministerstvo protestovalo, když místostarosta městské části Královo Pole René Pelán (ODS) nechal z pomníku v parku Kadetka vybrousit reliéf kladiva a srpu. Tvrdil, že symboly, jež tam vedení města nechalo vrátit při opravách monumentu, jsou propagací komunismu.

Pelán později zaplatil výměnu poškozené kamenné desky za novou a státní zástupce souhlasil s podmínečným zastavením jeho stíhání. Představitelé magistrátu i přes protesty Konfederace politických vězňů a dalších odborníků oznámili, že chtějí, aby se na královopolský pomník vrátil srp a kladivo v původní podobě.

Rusové tvrdí, že útoků na památníky přibývá
Podle Rusů je to v České republice za půl roku desátý případ zneuctění vojenských hřbitovů a památníků sovětských padlých z druhé světové války. Takové případy jsou podle nich v rozporu s dvoustrannými dohodami o udržování vojenských hřbitovů i s univerzálními principy úcty k památce padlých.

Na rozdíl od královopolského případu není obří pomník na Moravském náměstí součástí vojenského pohřebiště - Rusů se však situace dotýká tím více, že má podobu ruského vojáka. I jeho součástí byl dříve symbol srpu a kladiva, a navíc texty Stalinových rozkazů k osvobození Brna. Ty však po sérii protestů nechali odstranit radní už na začátku 90. let.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.