11. února 2013 12:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslance Polčáka vyšetřuje policie kvůli jeho advokátní praxi

Poslanec Stanislav Polčák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec Stanislav Polčák | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Počet poslanců, které současná sněmovna vydala k trestnímu stíhání, se možná opět rozroste. Policie se začala zajímat o Stanislava Polčáka z hnutí Starostové a nezávislí, které je partnerem vládní TOP 09. Důvod? Podivné finanční operace na účtech spojených s Polčákovou advokátní praxí.

Už na podzim roku 2011 upozornil redaktor serveru Lidovky.cz na pohledávku ve výši 7,5 milionu korun, ke které Polčák před lety přišel. Poslanec veškeré pochybnosti s tím spojené tehdy označil za pouhé nesmyslné spekulace.

Že však nešlo o liché podezření ukazuje šetření policie. Ta podle zjištění deníku Insider přes půl roku v tichosti zkoumala finanční operace na účtech spojených s Polčákovou advokátní praxí, firmou BJP Klánovice a dalšími společnostmi. Nakonec dospěla k závěru, že jde o vážný případ, a zahájila před několika týdny oficiální vyšetřování.

"V dané věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, kdy v tuto chvíli probíhají výslechy jednotlivých osob a shromažďování důkazů," potvrdil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Koho Polčák zastupoval

Poslanec Polčák, tehdy ještě jako advokátní koncipient, v roce 2006 pomohl straně SNK ED vyhrát na ministerstvu financí částku patnáct milionů korun za mandáty získané ve volbách. Peníze ale putovaly na účet spolku Spojení demokraté - sdružení nezávislých. SNK ED proto obvinilo Polčáka, že miliony ukradl, a spor nakonec vyřešila mimosoudní dohoda, kdy velkou část peněz SNK ED získalo zpět. Nikoli však vše.

Tato zápletka je důležitá z jednoho důvodu. Zjednodušeně řečeno, vysouděné miliony původně skončily ve stejné schránce jako dopisy pro firmu BJP Klánovice. A tato firma není Polčákovi neznámá. Vznikla v roce 2008 a to s jediným cílem: koupit pozemek za 15 milionů korun a později ho výhodně prodat. Politik vložil do obchodu polovinu částky, tedy 7,5 milionu korun, a následně se stal zástavním věřitelem. Avšak nejednalo se prý o jeho peníze, zastupoval pouze jako advokát svého klienta.

Firma BJP Klánovice má tři spolumajitele. Ivan Juřena drží ve firmě čtvrtinový podíl. Druhou čtvrtinu ovládá Petr Bezouška. Jméno třetího oficiálně zapsaného společníka nicméně nezačíná písmenem P, jak by napovídala zkratka v názvu společnosti. Je jím Ondřej Rejzek. A ten samý Rejzek byl dříve poslaneckým asistentem Stanislava Polčáka. Že se znají dobře, ukazoval tehdy ještě jeden detail: Polčák měl v Rejzkově pražském domě trvalé bydliště.

Jednatelem firmy je pak Jakub Zvoníček - předseda Spojených demokratů - strany, na jejíž účet šly milionové příspěvky za volby, které Polčák vymáhal na ministerstvu financí.

Vše bylo v pořádku, tvrdí Polčák

Polčák odmítl, že by na nákup pozemku použil stejné peníze, které vysoudil pro stranu SNK ED. Trvá na tom, že do obchodu vložil peníze, které mu svěřil jeho klient. Proč ten však nemohl peníze na nákup pozemku poskytnout přímo, bez zastoupení advokáta, nevysvětlil. Aby nebyl dohledatelný ve veřejně dostupných databázích? Nemůže poslanec Polčák pro svého klienta, s nímž je v tak úzkém ekonomickém vztahu, prosazovat jeho zájmy i na parlamentní půdě?

Pozadí celé transakce nyní prošetřuje policie. Poslanec Stanislav Polčák ale jakékoli pochybnosti odmítá, policejní vyšetřování jej zjevně překvapilo. "Přijímal jsem peníze klientů proto, abych je zhodnocoval, což se také vždy stalo. Všechny operace byly s vědomím klientů a nebyly to podle mého názoru operace nijak problematické," reagoval pro deník Insider poslanec.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz