26. února 2017 10:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci 500stránkovou stížnost na ČT neprojednají. Byl bych idiot, říká Komárek

Poslanec Martin Komárek předsedá volebnímu výboru, který má v kompetenci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec Martin Komárek předsedá volebnímu výboru, který má v kompetenci... | foto: MAFRA

PRAHA Poslanec Martin Komárek nesvolá volební výbor, aby se zabýval mimořádně rozsáhlou stížností na zpravodajství České televize. Podnět podal vysokoškolský student Petr Pražák, jemuž se nelíbil způsob informování ČT o krizi na Ukrajině. Údajně byl neobjektivní. Stížnost Rada České televize zamítla, Pražák tak hledal zastání u poslanců. Ti sice stížnost neprojednají, ale chtějí si nechat od rady její zamítnutí vysvětlit.

„Mám řadu stížností občanů na to, že nejsou spokojení s tím, jak se Rada České televize zabývala jejich podáními. A kdybych měl kvůli každé svolávat výbor, tak jednak bych působil jako idiot, který chce ingerovat (zasahovat) do věcí televize, což je to poslední, co chci, a jednak by se výbor uzasedal,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz poslanec a předseda volebního výboru Martin Komárek, proč s kolegy téměř pěti set stránkovou stížnost neprojedná.

Předseda Rady České televize Jan Bednář (vlevo) a její místopředseda Jaroslav...

Předseda Rady České televize Jan Bednář (vlevo) a její místopředseda Jaroslav Dědič.

Komárek svůj postoj vysvětluje respektem k nezávislosti České televize. Současně podotýká, že nehodlá suplovat roli Rady ČT, protože plnit kontrolní funkci veřejnoprávního média je jejím úkolem. „Zabývat se stížnostmi občanů patří výhradně do působnosti Rady České televize, a já se domnívám, že volební výbor není nadřízený, natožpak dozorčí orgán rady,“ přibližuje své motivy studentovi nevyhovět. Pražák obdržel jeho odpověď uplynulý pátek.

Stížnost skončila na stole rady České televize loni v květnu. V nejrozsáhlejším podání v historii ČT autor vysvětloval, v čem podle jeho názoru Česká televize při informování o rusko-ukrajinské problematice selhala. Pražák monitoroval zpravodajství od počátku roku 2014 do ledna 2016. Rada České televize jeho podnět loni v červnu shodila pod stůl. „Vnesené námitky byly subjektivní a neodpovídaly objektivnímu hodnocení situace,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz předseda rady Jan Bednář.

Komárek výbor nesvolá, ale stížnost probere s Radou České televize

Pražák se s takovým závěrem nespokojil. Sepsal tak kritiku postupu rady, shrnul nejpodstatnější body své stížnosti a formou petice oslovil petiční výbor Poslanecké sněmovny. Jeho snahou bylo, aby si výbor Radu ČT pozval a nechal si zamítnutí stížnosti vysvětlit. „Petiční výbor se předmětnou petici nezabýval, postoupil ji k přímému vyřízení volebnímu výboru, do jehož kompetence náleží oblast médií,“ vysvětlila další cestu podání tajemnice petičního výboru Věra Bížová.

„Nikdy jsem si nedělal iluze, že by stížnost měla reálnou šanci cokoliv změnit,“ reagoval pro server Lidovky.cz Pražák na to, že se kvůli jeho podnětu nesejde ani volební výbor s Komárkem v čele. V páteční odpovědi se dočetl, že jeho svoláním by se „vytvořil zcela nezdravý precedens. Kterýkoli stěžovatel, nespokojený s rozhodnutím Rady, by se mohl odvolat k politikům.“

Ačkoliv student si u poslanců stejně nedával příliš velkou šanci, minimálně z pohledu zákona naději měl. Teoreticky svým podáním dokonce mohl dosáhnout odvolání členů rady za to, jak naložili s jeho stížností. Legislativa to umožňuje. „Konkrétně zákon říká, že poslanci musí odvolat ty radní, kteří se dopustí jednání, které zpochybňuje jejich nezávislost a nestrannost,“ vysvětluje Pražák. Tento scénář však představoval spíš utopii.

Poslanec Martin Komárek předsedá volebnímu výboru, který má v kompetenci...
Česká televize - ilustrační foto.

Pražákova mise ale do ztracena nevyšumí, dílčí úspěch si připočte. Poslanec Komárek se totiž bude chtít o jeho podnětu s radními pobavit při pravidelném společném projednávání výroční Zprávy o činnosti České televize, kterou musí rada výboru předložit do konce března. „Až to budeme probírat, zeptám se, jak rada naložila s touto stížností. Dotážu se členů rady, jestli postupovali korektně a rád si vyslechnu, co mi k tomu řeknou,“ podotkl Komárek.

U poslanců to možná neskončí, ve hře je soud i rada pro vysílání

Poslanecká sněmovna přitom nemusí být poslední instance, která se s postřehy čtyřiadvacetiletého muže o údajně neobjektivním zpravodajství České televize o krizi na Ukrajině seznámí. Pražák totiž uvažuje o sepsání žaloby, aby si k úrovni zpravodajství v ČT své řekl i soud. „S řadou konkrétních případů se lze obrátit i na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání,“ dodává Pražák.

Kdo je autorem stížnosti

Stížnost Petra Pražáka, na níž loni upozornil server hlidacipes.org, od počátku provází pochybnosti o jejím autorství. Podle kritiků je dílem proruských kruhů v Česku. Objevily se dokonce spekulace, že za podnětem stojí třeba exministr zdravotnictví IvanDavid. „Pochybuju o tom, že to byla práce toho mladíka, který se pod to podepsal. Je celkem jasné, že na tom pracoval tým lidí,“ řekl serveru Lidovky.cz předseda Rady ČT Jan Bednář.
Pražák podobná nařčení odmítá. „Zcela sám a na základě svých poznámek, které jsem si vytvářel od února 2014,“ stojí si za svým autorstvím student práv. „A i kdyby to psal sám Putin vlastní krví, stále platí, že rada má stížnost buď vyvrátit, nebo zjednat nápravu,“ dodal.

Mladý student v celkem třinácti kapitolách své stížnosti dokládá, jak podle jeho mínění Česká televize neinformuje o rusko-ukrajinské problematice férově. Porušení zásady objektivity se mělo týkat například zpravodajství o demonstracích na Majdanu v Kyjevě, rezignace prezidenta Viktora Janukoviče, sestřelení letu MH17, anexe Krymu, ozbrojených bojů na východě Ukrajiny či počtu obětí tohoto konfliktu.

„ČT jeden den kategoricky tvrdila, že na Ukrajině od dubna do května 2015 padlo 220 ruských vojáků, zatímco o 3 měsíce později kategoricky tvrdila, že jich padlo desetkrát tolik,“ dává příklad Pražák. „Možnost, že by během tří relativně klidných měsíců padlo zhruba osmkrát víc vojáků než za čtyřikrát delší a nesrovnatelně vyostřenější období, lze považovat za vyloučenou,“ uvedl jedno z údajných porušení Zákona o ČT i jejího kodexu.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz