Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci a pražští zastupitelé Čižinský s Nacherem mají negativní testy na covid. Setkali se s nakaženým Hlubučkem

Česko

  11:25aktualizováno  18:10
Praha - Průběžné výsledky testu na covid-19 u účastníků pondělního jednání městské rady se zatím ukázaly jako negativní. Celkem se ve středu otestovalo 34 z 50 osob, ve čtvrtek test absolvovalo dalších 14 lidí, na jejichž výsledek se čeká, od zbylých dvou zatím nemá magistrát žádné informace. Všichni musejí i nadále zůstat v karanténě.

Jan Čižinský, starosta Prahy 7. foto: Archiv radnice

Poslanec a pražský zastupitel Jan Čižinský (KDU-ČSL, Praha Sobě) má negativní test na koronavirus. Oznámil to ve čtvrtek na Twitteru. Uvedl také, že zůstává v karanténě. Nakazit se mohl od náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN), se kterým se v pondělí setkal na jednání městské rady. Na jednání byl i další poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher (ANO). I on má test negativní.

„Spadl mi kámen ze srdce a je to úleva pro mne i pro lidi v mém okolí a také Sněmovnu, která byla vyděšena. Podle toho, jak jsem si zjišťoval informace, tak i kdybych si nechal za pár dní udělat nový test a byl negativní, musím zůstat v karanténě. Půjdu tedy až na ten závěrečný test,“ řekl Nacher. Pracovat bude nyní z domova, kde se bude prostřednictvím telekonference věnovat novele exekučního řádu a novele energetického zákona.

Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana se ukázalo, že nikdo z testovaných osob nemohl nakazit další své kolegy v kancelářích a nemusí tak být na magistrátu ani jinde nastavena protiepidemická opatření pro další kolegy.  „Předpokládám, že drtivá většina zaměstnanců magistrátu bude mít v době karantény home office, je ale možné vystavit i neschopenku,“ řekl pro Lidovky.cz Hofman.

„Karanténu trávím v odloučení od rodiny, aby se vyloučila možnost přenosu nákazy na manželku, děti a případně dále. Od včerejšího rána pokračuji v práci vzdáleně a většiny plánovaných schůzek se účastním online přes videokonferenci. Včerejší odběr na koronavirus vyšel dnes negativně, ale karanténa nadále platí až do 29. června,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib.

Výsledek testu už dostal také primátorův náměstek Hlaváček. „Cítím se dobře, ale je to teprve třetí den od expozice,“ napsal ČTK. Negativní výsledek má rovněž místostarostka Prahy 2 a předsedkyně klubu opozičních zastupitelů ODS na magistrátu Alexandra Udženija. „Test na covid mám negativní. Karanténu ale budu nadále dodržovat. Příští týden podstoupím další test, abych měla jistotu, že jsem nic nepodcenila. Přeji stejné výsledky i svým kolegům,“ uvedla.

Jediný pozitivně testovaný tak zůstává náměstek primátora Petr Hlubuček. „Již se cítím lépe, připomíná mi to chřipku. Ležím doma a dodržuji karanténu,“ řekl.

„Dá se očekávat, že toto vyšetření, vzhledem k inkubační době onemocnění, bude negativní,“ poznamenala k tomu ve středu ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

Nákaza nemocí covid-19 se zatím nepotvrdila ani u hasičů, se kterými se náměstek Hlubuček minulý týden setkal. „Ve čtvrtek 18. června 2020 po třetí hodině odpolední získal sbor prvních 6 výsledků. Zatím jsou testovaní příslušníci, včetně krajského ředitele HZS hl. m. Prahy a jeho náměstka pro IZS, negativní,“ uvádí pražští hasiči na svých webových stránkách.

Poslanec Patrik Nacher.

Hlubuček oznámil, že je pozitivní na covid-19, v úterý večer. Je v izolaci a na pozorování. Do karantény muselo jít až 50 účastníků sedmihodinového jednání městské rady - všichni radní včetně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), část ředitelů a předsedů výborů, někteří úředníci, předsedové koaličních klubů i zástupci opozice. Kvůli Hlubučkově pozitivnímu testu bylo také odloženo čtvrteční jednání zastupitelů, protože nelze zajistit dostatečný počet přítomných, kteří by hlasovali pro on-line jednání.

Výrazně mírnější opatření zatím přijala sněmovna. Její předseda Radek Vondráček (ANO) ve středu požádal poslance, aby všichni používali roušky, a to zejména u řečniště. Po jednání politického grémia složeného ze zástupců všech klubů oznámil, že sněmovna nebude kvůli současné situaci redukovat počet poslanců na schůzi na polovinu, jak to až na výjimky dělala od března do května v době šířící se epidemie koronaviru.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat