23. října 2012 8:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Blíží se pád vlády? Poslanci se připravují na klíčové hlasování

Předseda ODS Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA Nečasův kabinet čekají ve sněmovně horké chvíle. Dnes totiž startuje říjnová schůze, která rozhodne o osudu vlády. Poslanci mají na programu má hlasování o daňovém balíčku, s nímž premiér Petr Nečas spojil i budoucnoust vlády rozpočtové odpovědnosti.

Vládní balíček kromě jiného plánuje zvýšení daně z přidané hodnoty už od ledna 2013. Na program by však mohly přijít také změny ve stavebním spoření a návrh státní záruky ve prospěch České národní banky za úvěr poskytnutý Mezinárodnímu měnovému fondu.

Vládní stabilizační balíček, který kromě daně z přidané hodnoty zvyšuje daň z převodu nemovitostí, omezuje výdajové paušály živnostníků a zavádí další úsporná rozpočtová opatření, se stal předmětem kritiky nejen opozice, ale i části poslanců vládní ODS.

Vydrží Nečasova vláda?

Balíček už jednou ve Sněmovně neuspěl, vláda ho proto předložila znovu a spojila s ním hlasování o důvěře.

Poslanci by měli projednávat také vládní novelu zákona o stavebním spoření. Novela počítá s tím, že stavební spoření budou moci od roku 2015 nabízet i banky, a to za odlišných podmínek než mají nynější stavební spořitelny. Systém státní podpory ani její výše by se podle návrhu ministerstva financí změnit neměly.

Lidovky.cz, ČTK