Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Poslanci budou volit šéfa Sněmovny, do funkce zřejmě míří Vondráček

Česko

  14:16
PRAHA - Ustavující schůze nově zvolené Sněmovny bude pokračovat ve středu zejména volbou předsedy dolní komory. Do funkce zamíří s největší pravděpodobností kandidát vítězného hnutí ANO Radek Vondráček, jenž byl v minulém volebním období místopředsedou Sněmovny. Poslanci ve středu také ustaví mandátový a imunitní výbor, který bude volit svého předsedu. Rozhodnou o tom, kolik bude místopředsedů Sněmovny. Jejich volba se uskuteční vzhledem k zákonné lhůtě patrně až v pátek.

Zleva poslanec ANO Radek Vondráček a Vojtěch Filip z KSČM. foto: ČTK

Vondráčkovo zvolení by mohlo být poměrně hladké, je jediným kandidátem. Ačkoli volba bude tajná, podporu mu vedle poslanců ANO přislíbily také kluby Pirátů, SPD Tomia Okamury a KSČM. Ve 200členné Sněmovně by tedy mohl Vondráček získat až 137 hlasů. Další hlasy by teoreticky mohli dodat sociální demokraté, kteří ale zatím svůj postup při volbě předsedy neprobírali.

O místo v čele dolní komory se chtěl původně ucházet také předseda ODS Petr Fiala. Svoji kandidaturu minulý týden ale zrušil. Zdůvodnil to tím, že nechce asistovat dohodě mezi hnutím ANO, komunisty a Okamurovou SPD.

Do imunitního výboru míří Grospič, Gazdík, Kalousek i Benda

ČSSD i KSČM podle Kováčika podpoří do čela Sněmovny Vondráčka

Poslanci Stanislav Grospič (KSČM) a Petr Gazdík (STAN) se utkají o funkci předsedy sněmovního mandátového a imunitního výboru. Do čela výboru, který dává poslancům doporučení ohledně případných žádostí o vydání k trestnímu stíhání, je navrhly jejich kluby. Kluby do výboru nominovaly také Miroslava Kalouska (TOP 09), Marka Bendu (ODS) a Miroslava Roznera (SPD). Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO).

Sněmovní plénum výbor zřídilo v pondělí v první den ustavující schůze dolní komory. Po sporech o počet členů nakonec rozhodlo, že jich bude 19. Poslanecké kluby pak podaly nominace podle poměrného zastoupení.

Nejsilnější frakce hnutí ANO vysílá osm zástupců, a to Stanislava Berkovce, Milana Ferance, Josefa Hájka, Taťánu Malou, Moniku Obornou, Ladislava Oklešťka, Helenu Válkovou a Adama Vojtěcha. Demokratický blok ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN má ve výboru zastupovat vedle Gazdíka, Kalouska a Bendy Miroslava Němcová (ODS) a Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Piráti nominovali Lukáše Bartoně a Jakuba Michálka, SPD vedle Roznera také Radka Rozvorala. Za ČSSD má ve výboru pracovat Kateřina Valachová.

Němcová, Benda a Grospič působili ve výboru už v minulém volebním období, byť Benda jen zhruba polovinu měsíce. Po tuto dobu výbor vedl, vystřídala ho Němcová.

Pět místopředsednických pozic

Po jednání mandátového a imunitního výboru, který v dolní komoře vzniká jako první, bude ustavující schůze pokračovat. Po potvrzení nového šéfa výboru a tajné volbě předsedy Sněmovny plénum určí, kolik bude místopředsedů Sněmovny. Vondráček, pokud bude zvolen předsedou, předem ohlásil, že navrhne zřízení pěti místopředsednických pozic. Proti se už vyslovili poslanci Okamurovy SPD, podle nichž by měly být čtyři jako v minulém volebním období.

Druhý den ustavující schůze skončí vyhlášením termínu, do kterého budou muset poslanecké kluby předložit volební komisi nominace na místopředsednické posty. Očekává se, že budou kandidovat Fiala (ODS), Vojtěch Pikal (Piráti), Okamura (SPD), Vojtěch Filip (KSČM) a Jan Hamáček (ČSSD). Páteční tajná volba místopředsedů by mohla být poměrně komplikovaná, širší dohody podpor neexistují. Navíc Demokratický blok ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN avizoval, že chce ve vedení dolní komory dvě křesla.

Autor: