24. května 2018 14:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci budou za týden jednat o novičoku a Zemanových výrocích. Schůzi vydupal Kalousek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 24Diskuse
Konec ve vedení TOP 09. Miroslav Kalousek oznamuje, že končí v čele strany,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konec ve vedení TOP 09. Miroslav Kalousek oznamuje, že končí v čele strany,... | foto:  Dan Materna, MAFRA

K případu kolem jedu novičok v Česku se poslanci sejdou příští týden ve čtvrtek. Mimořádnou schůzi vyvolali členové pěti klubů v čele s TOP 09 a Miloslavem kalouskem. Pod žádost o svolání se podepsalo 55 poslanců z klubů TOP 09, ODS, Pirátů, STAN a KDU-ČSL. Mluvit se má také o výrocích prezidenta Zemana ohledně jedu novičok.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) nyní musí schůzi svolat do deseti dnů. Sněmovna měla tento bod v návrhu programu své nynější řádné schůze, na jejím začátku v úterý ho však z popudu KSČM vyřadila.

Svolání schůze neznamená, že se schůze nakonec uskuteční, protože poslanci nemusí schválit její program, jak se již v tomto volebním období stalo. Navzdory tomu se otevře debata řečníků s přednostními právy, tedy předsedů klubů i stran, členů vedení Sněmovny nebo členů vlády.

Tématem schůze bude usnesení Sněmovny k údajné výrobě a testování látky novičok na území České republiky. „Pan prezident svým výrokem těžce poškodil Českou republiku ve prospěch ruské propagandy, když tvrdil, že něco takového bylo u nás vyráběno. Nebylo a Poslanecká sněmovna jako nejvyšší ústavní autorita by něco takového měla jasně říct,“ řekl Kalousek ČTK.

Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby. Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že novičok, kterým byli v březnu v Británii otráveni někdejší dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia, pocházel z Ruska.

Prezidentova slova o výrobě novičoku v Česku následně popřel například premiér v demisi Andrej Babiš (ANO), sněmovní zahraniční výbor a senátní bezpečnostní a zahraniční výbor. Na základě zpráv tajných služeb, které se podle nich neliší, uvedli, že jed se v Česku nevyráběl ani neskladoval.

ČTK
  • 24Diskuse