Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci dostanou dražší notebooky. Kvůli páčce

Česko

  7:29
PRAHA - Nově zvolení čeští poslanci dnes poprvé zasednou do sněmovních lavic. Krom jiného vybavení nafasují i zbrusu nové notebooky. Jejich nákup však provázejí nejasnosti.

Ochrání poslance před ztrátou dat páčkový ovladač bezdrátového připojení k internetu? foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Dvě stě dvacet přenosných počítačů dodá za 9,9 milionu korun firma AutoCont. Výběrového řízení se zúčastnily čtyři společnosti. Například americký Dell nabízel přístroje stejných parametrů jako pozdější vítěz, ale za poloviční cenu. Přesto nevyhrál.

Nabídky všech firem byly hodnoceny podle tří parametrů - technické vybavenosti přístrojů, celkové ceny počítačů a nabídnuté výše pokuty, kterou dodavatel počítačů zaplatí, pokud se zpozdí při opravě počítačů v záruční lhůtě.

Z materiálů, které mají LN k dispozici, vyplývá, že nejnižší cenu nabídla sněmovně firma Dell. Ta byla navíc ochotná zaplatit nejvyšší pokutu v případě nedodržení smlouvy. Pro Dell se však stal osudným zdánlivě bezvýznamný parametr počítače, totiž zapínání bezdrátového připojení k internetu páčkovým ovladačem, který počítače Dell nemají.

Páčka blokující bezdrátové připojení počítače k síti byla při vyhodnocování nabídek oceněna patnácti body, zatímco například rychlost procesoru nebo velikost disku znamenaly pouze jediný bod k dobru. Pokud by Dell páčkový vypínač měl, dostal by se v bodovém ohodnocení před AutoCont.

Roman Žamboch z tiskového oddělení sněmovny důležitost páčky pro práci poslanců hájí. „Při náhodném sepnutí tlačítka u notebooku nevybaveného páčkou by mohlo dojít k nechtěnému zveřejnění uživatelských dat do veřejného prostoru,“ tvrdí Žamboch.

Chcete o aféře s notebooky vědět víc? Přečtěte si:

U poslanců zvítězila páčka (popis kauzy)

Páčka versus tlačítko (komentář)

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!