Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci kritizují práci žalobkyně v kauze opencard. Žádají její odvolání

Česko

  10:44
PRAHA - Někteří členové sněmovní vyšetřovací komise k opencard požádají nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby z případu odvolal státní zástupkyni Dagmar Máchovou. Jsou přesvědčeni, že žalobkyně umožnila, aby nebyli stíháni představitelé hlavního města. Dopis s požadavkem Zemanovi odešlou začátkem příštího týdne.
Opencard - ilustrační foto.

Opencard - ilustrační foto. foto: ČTK

"Budeme požadovat, aby paní Máchovou odvolal z případu," řekl serveru Aktuálně.cz místopředseda vyšetřovací komise Daniel Korte (TOP 09). Myslí si, že Máchová trestní oznámení účelově rozdělila, a proto nejsou stíháni lidé z dřívějšího vedení Prahy v čele s někdejším primátorem Pavlem Bémem. "Budeme žádat, aby se tím Pavel Zeman zabýval. Ze strany paní Máchové možná nemuselo jít o manipulaci, ale spíš o nedbalost," doplnil člen komise Ivan Gabal.

Důkazní materiál

Máchová postavila před soud pět úředníků a ti byli zatím nepravomocně odsouzeni. Žalobkyně po výpovědi u vyšetřovací komise v minulém týdnu řekla, že kvůli opencard byly obžalovány všechny osoby, na které postačoval důkazní materiál. "Kdyby byla vyvozena trestní odpovědnost rady, tak bych ji stíhala," řekla tehdy.

Nejvyšší státní zastupitelství se tak letos bude kauzou opencard zabývat podruhé. Poté, co ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) kvůli opencard kritizovala práci městského zastupitelství a žádala Zemana o prověrku jeho činnosti, nad ním Nejvyšší státní zastupitelství nařídilo dohled. Od března ho vykonává pražské vrchní státní zastupitelství.

ČTĚTE TAKÉ:

Projekt opencard, který stál dosud přes miliardu korun, začal za tehdejšího primátora Béma. Ten přiznává politickou odpovědnost, v kauze ale vystupoval stejně jako další bývalí radní v roli svědka.

Autoři: ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...