Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanci navrhují delší přerušení EET. ODS ji chce zrušit, podle ní jde o zbytečné represivní opatření

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Praha Opoziční poslanci navrhují přerušit elektronickou evidenci tržeb (EET) na delší dobu, než vláda, která chce odklad do konce letošního roku. Důvodem pro navrhovaný odklad jsou dopady epidemie koronaviru na podnikatele a ostatní, kteří EET podléhají.

Poslanci své návrhy směřují k vládní předloze, kterou má Sněmovna projednat a schvalovat ve stavu legislativní nouze. Sněmovní rozpočtový výbor ji dnes doporučil schválit, pozměňovací návrhy nepřijal. Sněmovna už se ale dnes k hlasování nedostala, předlohu nestihla vzhledem ke konci jednacího dne projednat.

Parlament už koncem března schválil jeden odklad EET, který měl trvat tři měsíce po skončení nouzového stavu. Žádný podnikatel tak už nyní nemusí elektronicky evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Nouzový stav je zatím schválen do 17. května. Zákon odložil i spuštění poslední fáze EET, která měla nastat 1. května. Evidence se měla rozšířit na všechna zbývající odvětví, hlavně na řemeslníky, ale třeba i na lékaře nebo advokáty.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla před poslanci, že s ohledem na současný vývoj a rozsah hospodářských dopadů na podnikatele se navrhuje osvobodit poplatníky od povinností vztahujících se k EET na delší dobu, než byl původní návrh. Poslanec ODS Vojtěch Munzar označil vystoupení ministryně Schillerové za nepřímé přiznání k tomu, že EET je zátěží pro podnikání a ekonomiku dusí.

Poslanec SPD Jan Hrnčíř navrhl prodloužit lhůtu, po kterou nebude EET fungovat, až do poloviny příštího roku. Věra Kovářová (STAN) chce přerušení až do konce příštího roku. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura navrhl odložit spuštění 3. a 4. vlny EET, tedy rozšíření na zbývající obory činnosti, až na 1. ledna 2022, případně tuto poslední fázi zrušit. Závěrečná fáze EET měla nastat letos 1. května, ale dříve schválený zákon ji odložil na dobu tří měsíců po skončení nouzového stavu.

V dalším pozměňovacím návrhu chce Stanjura prodloužit přerušení EET do konce roku 2021, nebo 2022. Jeho stranický kolega Jan Skopeček chce přerušit EET na období jednoho roku po ukončení nouzového stavu vyhlášeného letos 12. března.

Občanští demokraté opět navrhli zrušit celou evidenci tržeb. Je to podle nich zbytečné represivní opatření. Předchozí pokusy zrušit EET ve Sněmovně neuspěly.

Poslanci už dnes nestihli projednat ani vládní návrh, který má zavést peněžní přispěvek malým společnostem s ručením omezeným poškozeným dopady epidemie koronaviru.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...