Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci netušili, že matkám snížili peněžitou pomoc

Česko

Mateřská

Poslanci levice včera ve sněmovně bojovali podle svých slov mimo jiné i za rodiny s dětmi. Jejich zrakům však uniklo, že odhlasovali snížení peněžité pomoci v mateřství.

PRAHA Nad Janotovým balíčkem vedli zákonodárci tvrdá jednání mnoho desítek hodin, a přesto jim některé podstatné změny zůstaly zcela skryté až do jeho závěrečného prohlasování.

„Mateřská se nesnižuje,“ prohlásil těsně po opuštění jednacího sálu Zdeněk Škromach na dotaz novinářů, jak se sociální demokracie smířila s tímto opatřením. Místopředseda ČSSD tak dal mimoděk najevo, že ve smršti pozměňovacích návrhů a v rychlém sledu hlasování ani sami zákonodárci nevěděli, co vlastně odhlasovali.

O snížení mateřské se nezmiňoval ani Jiří Paroubek, který se jinak ve svém projevu před novináři podrobně věnoval každé oběti, kterou jeho strana musela přinést na oltář politické dohody.

Poslanci si zřejmě spletli rodičovskou a mateřskou Pro domněnku, že si sociální demokraté zřejmě vůbec neuvědomili, že jsou tyto škrty součástí vládního návrhu, hovoří i další fakt: zachování výše mateřské se nepokusili protlačit ani jako doprovodné usnesení vládě. V něm sněmovna žádá vládu, aby v rozpočtu zohlednila zvýšení důchodů podle dřívějšího návrhu ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky. Sociální demokraté prosadili i výzvu, aby kabinet ponechal v rozpočtu objem peněz na mzdy státních zaměstnanců alespoň na letošní úrovni. Vláda je chce snížit o čtyři procenta.

Původ zmatení poslanců může vězet v častém omylu, kdy je zaměňována peněžitá pomoc v mateřství s rodičovským příspěvkem. Právě za něj socialisté v parlamentu tvrdě bojovali a omezení jeho výše o 10 %bylo z balíku zákonů souvisejících se státním rozpočtem nakonec vyškrtnuto – což sociální demokraté vydávali za svůj úspěch v boji za rodiny s dětmi. Matky přijdou zhruba o pětinu státního příspěvku Snížení peněžité pomoci v mateřství bylo skryto v kolonce „změny v nemocenském pojištění“. Tuto kapitolu legislativních návrhů nechala sněmovna beze změny a v Janotově balíčku zůstala. Pokud tedy skutečně projde vládní návrh rozpočtu, budou některé matky dostávat částku zhruba o 20 % nižší než dosud.

Peněžitá pomoc v mateřství náleží těm rodičkám, kterým je hrazeno nemocenské pojištění. Jedná se tedy především o zaměstnankyně. Tyto škrty ve výdajích jsou mezi opatřeními, s kterými vláda počítá pouze pro rok 2010. Na celé oblasti nemocenského pojištění, kam kromě mateřské patří i například ošetřovné či zrušení zvýhodnění dlouhodobé pracovní neschopnosti, má stát ušetřit zhruba dvě miliardy korun. Samotné snížení peněžité pomoci v mateřství bude znamenat úsporu půldruhé miliardy.

***

Změny

Jak by se mohla snížit mateřská?

měsíční plat měsíční mateřská o kolik přijdou měsíčně

v roce 2010 oproti roku 2009

12 000 Kč 6527 Kč 1922 Kč

16 000 Kč 8723 Kč 2562 Kč

20 000 Kč 10 858 Kč 3203 Kč

24 000 Kč 12 993 Kč 3843 Kč

28 000 Kč 14 457 Kč 4057 Kč

Zdroj: Aktuálně.cz

Autor: