Prezident Miloš Zeman několikrát zopakoval, že i v případě ztráty důvěry vlády nechá menšinový kabinet ANO a ČSSD dovládnout do říjnových voleb. Komunisté, kteří do dubna vládu tolerovali, se o postoji rozhodnou až ve čtvrtek.
Pokud KSČM oznámila, že už nechce kabinet podporovat, měla vláda sama Sněmovnu o důvěru požádat, míní Stanjura. Pokud se tak nestalo, je podle něj povinností demokratické opozice svolat schůzi k hlasování o nedůvěře. S KSČM zástupci pěti stran nejednali.
Mezi důvody, proč by kabinet nadále neměl mít důvěru, zástupci opozice zmiňovali střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), nezvládnutou koronavirovou pandemii nebo nezajištění jasné podpory spojenců kvůli kauze Vrbětice. Podle předsedy STAN Víta Rakušana vláda na lidi prosazuje přísnost, ne však na sebe, což dokládal například tím, že vládní protikoronavirová nařízení několikrát zrušily soudy.
Babiš při návštěvě Ostravy zopakoval, že podle něj je vyhlášení nedůvěry vládě čtyři měsíce před volbami zbytečné. Uvedl, že byl v kontaktu s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem, který mu řekl, že se komunisté o postupu rozhodnou až ve čtvrtek před schůzí sněmovny. Na dotaz, jak ještě chce oslovit poslance opozice či komunistů, aby vládu podpořili, řekl, že se chce hlavně obrátit na voliče.
„Chtěl bych jim připomenout, že až do příchodu pandemie jsme byli poměrně úspěšná vláda. Když jsme nastupovali v roce 2017 měli jsme důvěru asi 20 procent obyvatel. V roce 2019 už čtyřiceti procent,“ uvedl. Odpoledne premiér dodal, že měl původně pocit, že KSČM by eventuálně opustila sál. „Teď to nevypadá, rozhodnou ve čtvrtek ráno na klubu. Samozřejmě se budu informovat, ale teď už asi těžko můžeme někoho přesvědčovat,“ doplnil Babiš. Podle něj by destabilizace znamenala problémy, protože vláda má před sebou řadu věcí, které musí dořešit, ať už jde o covid pas, dokončení očkování nebo návrat dětí do škol. „Je potřeba, aby vláda celé léto pracovala,“ míní Babiš.
Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, bylo by podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše namístě jednání zástupců všech stran se Zemanem o dalším fungování dolní komory, zejména v legislativní rovině.
Vláda, která by neměla důvěru garantovanou Sněmovnou, musí podle něj daleko obezřetněji postupovat ve svých návrzích týkajících se personální politiky a dalších důležitých rozhodnutí. Babiš by podle Bartoše musel jednat se stranami ve Sněmovně, včetně opozičních.
Ke svržení vlády je nutných nejméně 101 poslaneckých hlasů, pětice opozičních stran jich má 68. Proti vládě hodlá hlasovat také SPD s 19 poslanci a Trikolóra, jež má v dolní komoře tři zástupce. Ve Sněmovně jsou i tři další nezařazení poslanci.
Vláda nemá důvěru SPD a podle průzkumů ani drtivé většiny obyvatel, řekl šéf hnutí SPD Okamura. Zásadní je podle něj rekonstrukce kabinetu a vytvoření vlády odborníků.
Zásadní ale bude postoj KSČM, jež má 15 poslanců a která v polovině dubna vypověděla dohodu o toleranci. Vedení komunistů se rozhodlo zjistit názory členů. Výkonný výbor KSČM bude jednat ve středu, ve čtvrtek pak poslanecký klub. Podle místopředsedy strany Stanislava Grospiče nepřichází v úvahu, že komunisté vládu podpoří. Baví se podle něj, jakou formou vyjádřit nedůvěru.
Babiš i ČSSD považují hlasování o nedůvěře čtyři měsíce před volbami za nezodpovědné.