Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Poslanci ODS by Nečase nevydali, ostatní strany vyčkávají

Česko

  15:23
PRAHA - Poslanci ODS by ve Sněmovně nepodpořili případnou žádost policie o vydání bývalého předsedy strany a premiéra Petra Nečase v souvislosti s kauzou údajného uplácení tří bývalých poslanců této strany. Na tiskové konferenci po společném jednání poslanců, senátorů a europoslanců ODS to v úterý řekl šéf stranického poslaneckého klubu Marek Benda. ČSSD, TOP 09 ani LIDEM prý zatím nevím, jak by se zachovaly.

Petr Nečas (vpravo) a Martin Kuba na jednání ODS. foto: MAFRA - Petr Topič

"Jestli byla celá policejní akce, která proběhla, jen vyjádřením jiného právního názoru na to, co je a co není korupce, tak my říkáme celou dobu: toto není korupční jednání," prohlásil Benda.

Podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce je celá věc "na hraně". "Je otázkou, jaké byly ony podmínky, z jakých důvodů oni poslanci rezignovali na své mandáty, a zda toto bude prokázáno," uvedl. Případnou žádostí se podle něj budou jeho strana i Sněmovna zabývat, až když dorazí. "V tuto chvíli je potřeba zdůraznit, že platí novela Ústavy a podle té, i kdyby bylo odepřeno trestní stíhání, je možné stíhat toho konkrétního poslance po skončení mandátu," připomněl také Tejc, který si prý zatím netroufá odhadovat, zda bylo jednání Nečase trestné, či nikoliv.

Může jít také o vydání Kalouska

Otázku případného vydání zatím podle svého šéfa Petra Gazdíka vůbec neřešil ani poslanecký klub TOP 09 a Starostové. V případě, že žádost přijde, bude podle něj pro stranu relevantní, jaké konkrétní věci budou v policejním spisu napsané, i jak je posoudí sněmovní mandátový a imunitní výbor. Zda šlo o trestný čin, prý neví.

Podobně chce strana reagovat i na případnou žádost o vydání svého místopředsedy Miroslava Kalouska, který přiznal, že jako ministr financí jednomu z obviněných poslanců nabídl pozici ve firmě Čepro. "Budeme určitě reagovat na každou situaci, která nastane, ale nikoli na spekulace," uvedla místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

"Pokud (žádost) přijde, podrobně se s ní seznámíme, se všemi podklady, případnými důkazy a odůvodněními této žádosti, a pak se společně na klubu rozhodneme," nechala se slyšet předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake, podle níž její uskupení při podobném rozhodování nechává poslancům volnou ruku.

Šlo o korupci?

Z textu policejního obvinění Nečasovy blízké spolupracovnice Jany Nagyové a čtyř dalších osob, které zveřejnil server E15, vyplývá, že Nečas podle policie slíbil trojici bývalých poslanců své strany úplatek a zajistil také jeho poskytnutí. Nagyová a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček jej k tomu údajně naváděli.

Trojice poslanců ODS - Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr - složila mandáty loni v listopadu kvůli sporům o vládní daňový balíček, jehož přijetí svým odchodem umožnila. Nyní je podezřelá z toho, že tak učinila za slib dalších výhod, a porušila tím zákon.

Čepro, Aeroholding a České dráhy

V případě Šnajdra šlo podle policie o zvolení do funkce předsedy dozorčí rady společnosti Čepro, v případě Fuksy o zvolení do představenstva Českého Aeroholdingu. U Tluchoře byl prý úplatek poskytnut "ve formě zvolení jím požadované osoby - Libora Antoše - členem dozorčí rady společnosti České dráhy".

Údajně šlo o běžný politický obchod

Nečase, který spolu s některými dalšími vrcholnými politiky trvá na tom, že nešlo o korupci, ale o běžný politický obchod, zatím policie neobvinila, ani nevyslechla. Nevyloučila však, že tak učiní.

Podle Bendy, i pokud někdo dostal určitou funkci, tak plat z té funkce nedostává automaticky, ale za práci, kterou v ní odvádí. "Toto není korupční chování," míní Benda. Právní názor policie je podle něj absurdní.

"To bychom museli zrušit politiku jako takovou, nebo ať je za posledních 20 let rozdáno těchto oznámení stovky, možná stovky tisíc, když započítám obce i kraje," podotkl Benda.

Autoři: ,