Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poslanci ODS: Koalici podpoříme

Česko

  15:42
PRAHA - Šance na vznik trojkoaliční vlády znovu vzrostly. Poslaneckému klubu občanských demokratů se podařilo utlumit kritické hlasy z posledních dní a zákonodárci přislíbili, že při hlasování o důvěře podpoří Topolánkův kabinet.

Logo ODS.

Ustoupili i členové pražské ODS, kterým vadilo, že se strana ve prospěch KDU-ČSL vzdala
ministerstva financí.

Hlasování se však jeden poslanec zdržel. Politici nechtěli prozradit jeho jméno, podle
informací ČTK jde o Alenu Páralovou.. Šéf pražské organizace strany a poslanec Jan Bürgermeister nechtěl informaci potvrdit a pouze dodal, že nejde o poslance zvoleného v Praze.

"Poslanecký klub podpoří ve druhém pokusu při hlasování o důvěře vládu Mirka Topolánka," informoval novináře po jednání předseda poslanců ODS Petr Tluchoř.

"Debata byla otevřená, velni věcná a velmi přímá a velmi bouřlivá. Rozhodnutí klubu je vysoce cenné a vyjadřuje politickou vůli," řekl Bürgermeister. Řešení není podle něj ideální, ale je možné.

Vládní koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených má ale ve sněmovně jen sto hlasů, tedy stejně jako levicový blok ČSSD a KSČM. Bez dohody s opozicí, nebo s některým z jejích poslanců, tak nemá koalice šanci získat důvěru. ČSSD a KSČM vládu podpořit nehodlají.

Pražský poslanec ODS Tomáš Dub před jednáním klubu novinářům řekl, že všichni poslanci ODS by nakonec měli zvednout ruku pro vládu. Dub byl jedním z poslanců, kterým vadila ztráta klíčového ministerstva financí. Problémem již podle něj není skutečnost, že pražští a středočeští poslanci měli ve volbách velký zisk, z jejich řad však nevzešel žádný ministr.

"To je sekundární. Podstatné je, že ztrácíme ministerstvo financí, zahraničí a místního rozvoje. Situace je ale taková, jaká je," řekl Dub.

O výhradách ke koaliční vládě jednala pražská ODS v úterý. V usnesení pak mimo jiné uvedla, že rozdělení křesel v kabinetu neodpovídá výsledkům voleb. Poslance nicméně vyzvala k tomu, aby pro druhý kabinet premiéra Mirka Topolánka zvedli ruku. Širší vedení ODS v Praze dále uvedlo, že podpisem koaliční smlouvy s lidovci a zelenými převzal Topolánek plnou odpovědnost za tento projekt.
Autoři: ,