Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Odtajní odposlechy BIS zákon? Poslanci to mají v plánu

Česko

  17:00
Do Parlamentu míří návrh zákona, který uvolní cestu "neposlancům", aby mohli nahlížet do zpráv BIS. Až dosud k nim mají přístup jen ústavní činitelé. Iniciativa Vraťte nám stát chce, aby i občané mohli být členy parlamentních vyšetřovacích komisí.

Ředitel BIS Jiří Lang. foto: Hynek GlosLidové noviny

O novele zákona, která z jednacího řádu sněmovny vypouští podmínku, že v těchto komisích musí být jen zákonodárci, dostanou poslanci na stůl už příští týden. Podobné komise by podle iniciativy, jež mluví za 38 občanských sdružení, byly jasným protikorupčním nástrojem.

ČTĚTE TAKÉ:

"V komisi by mohly být respektované osobnosti, které budou pro veřejnost zárukou, že taková komise záležitosti objektivně vyšetří a poskytne veřejnosti informace, co je v odposleších BIS, a jakým způsobem jsou propojeni politici, veřejná zpráva i justice na organizovaný zločin," říká bývalá politička Hana Marvanová z organizace Veřejnost proti korupci.

Vydírání elit

Iniciativa Vraťte nám stát vznikla poté, co se v médiích objevily odposlechy rozhovorů mezi Romanem Janouškem a Pavlem Bémem. "Značná část politických elit je dnes nepochybně terčem vydírání. BIS posílá ústavním činitelům ročně stovky dokumentů, prokazujících propojení organizovaného zločinu a kmotrů na politiku, veřejnou správu i justici," prohlašují členové iniciativy. Jejím cílem je navrátit lidem důvěru v demokracii a právní stát, protože "tajné" informace se nedostanou k voličům, neboť politici, nemají zájem na rozkrytí vazeb na nejrůznější skupiny.

"V zásadě jsme ten princip podpořili a dohodli jsme se, že by to bylo něco, co bychom prosazovali, abychom našli způsob, jak takový typ komise vytvořit," potvrdil svou podporu návrhu iniciativy místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Svou podporu přislíbili i poslanci Věcí veřejných a komunisté. "Co by mě mrzelo, kdyby se z toho stalo politikum," vyjádřil obavy poslanec Josef Novotný (VV).

Pokud jde o TOP 09, tato strana svou podporu podle Hany Marvanové nejdříve přislíbila, ale v současnosti nepanuje v názorech na nový zákon shoda. Premiér Petr Nečas (ODS) navrhovanou změnu odmítl s tím, že spíš uvažuje o zřízení trvalé komise pro kontrolu BIS s účastí občanů. Strana LIDEM zatím na nabídku ke schůzce ze strany iniciativy nereagovala.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

 

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...